– Grupa Azoty wznawia produkcję melaminy w Puławach – wynika z wtorkowej informacji spółki. Wskazano, że 30 stycznia 2024 rozpoczęto rozruch instalacji Melamina III, której możliwości stanowią około 1/3 zdolności produkcyjnych wszystkich instalacji melaminy w puławskich Azotach.
Grupa Azoty poinformowała we wtorek, że zarząd jej spółki zależnej Zakładów Azotowych Puławy podjął decyzję o wznowieniu produkcji melaminy i rozpoczęciu w dniu 30 stycznia 2024 r. rozruchu instalacji Melamina III.
– Wielkość produkcji instalacji dostosowywana będzie do bieżącej sytuacji rynkowej. Maksymalne zdolności produkcyjne instalacji Melamina III, 90 ton/dobę, stanowią około 1/3 znamionowych możliwości wszystkich instalacji melaminy w spółce zależnej – wskazała Grupa Azoty w komunikacie.
CZYTAJ: Zakłady Azotowe „Puławy” wstrzymały produkcję melaminy
9 listopada 2023 r. Grupa Azoty zawiadomiła akcjonariuszy, że w związku z problemami technicznymi została zatrzymana do remontu instalacja Melamina II. Zaznaczono wówczas, że uwzględniając wcześniejsze ograniczenia dostosowujące wielkość produkcji do sytuacji rynkowej spółka nie produkuje melaminy. Grupa Azoty zapewniła wtedy, że bieżące zamówienia zrealizuje ze stanów magazynowych.
Melamina służy do wyrobu żywic syntetycznych stosowanych w procesach wytwarzania laminatów dekoracyjnych, płyt drewnopochodnych, klejów, farb i lakierów – w tym lakierów piecowych także dla przemysłu motoryzacyjnego, środków pomocniczych dla przemysłu włókienniczego i papierniczego, tworzyw dla przemysłu elektrotechnicznego i wytwarzania przedmiotów gospodarstwa domowego. Melamina stosowana jest również do produkcji środków ognioochronnych oraz do modyfikacji betonu.
Grupa Azoty jest jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Grupa Azoty jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum