Doktor Kamila Ćwik nowym dyrektorem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Ostatnio – od 2019 roku – była dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. Doktor Ćwik zastąpi na stanowisku pełniącego dotąd obowiązki dyrektora dziecięcej placówki Ryszarda Śmiecha.
Władze Uniwersytetu Medycznego w Lublinie chcą, by placówka stała się drugim Centrum Zdrowia Dziecka – jedną z najlepszych jednostek w Polsce.
– Naszym pierwszym celem będzie stworzenie długoterminowej strategii dla szpitala – mówi Kamila Ćwik. – Najbliższym zakresem, który nas czeka, jest ginekologia dziecięca. Jesteśmy w trakcie kompletowania dokumentów i kontraktowania w Narodowym Funduszu Zdrowia. To będzie oddział, który oprócz tego, że będzie zajmował się profilaktyką, leczeniem chorób układu rozrodczego, ma za zadanie również wspomagać ofiary przemocy seksualnej, tworzyć kompleksowy program opieki nad osobami transpłciowymi. Ma również zadanie w zakresie transplantologii narządów płciowych. Jest to na dzień dzisiejszy formalnie niemożliwie, aczkolwiek jest coraz większe zapotrzebowanie. Z racji tego, że przeżywalność osób po chorobach nowotworowych jest coraz większa – u nastolatków i u młodych osób jest to ponad 80%, którzy dożywają wieku dorosłego – chcą oni założyć rodziny i posiadać potomstwo. A zatem musimy iść z postępem, bo w większości krajów europejskich jest już to możliwe.
Kamila Ćwik jest doktorem nauk społecznych w dziedzinie ekonomii i finansów, absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz lubelskiej Akademii Rolniczej. Ukończyła Podyplomowe Studia Europejskie w Szkole Głównej Handlowej, oraz Zarządzanie Podmiotami Leczniczymi w WSPiA w Lublinie.
W latach 2016-2017 pracowała w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. W latach 2017-2019 była Prezesem Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim, pełniła również funkcję rzecznika Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie. Pracowała także jako konsultant i audytor wewnętrzny w szpitalu w Kraśniku. Jest autorką i współautorką planów naprawczych dla podmiotów leczniczych.
EwKa / opr. LisA
Fot. Iwona Burdzanowska