Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Zakłada legalne przerwanie ciąży do 12. tygodnia jej trwania w trzech przypadkach. Chodzi o ciążę, stanowiącą zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu, a także uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest następstwem czynu zabronionego.
CZYTAJ: Premier: rząd przygotował projekt ustawy o antykoncepcji awaryjnej
W projekcie ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży zaznaczono, że w przypadku spełnienia któregoś z tych warunków, ciąża – na wniosek kobiety – przerwana byłaby jak najszybciej, maksymalnie do 72 godzin od złożenia wniosku.
Obecnie aborcja w Polsce legalna jest w dwóch przypadkach: ciąży będącej następstwem gwałtu oraz zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Duże prawdopodobieństwo poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu Trybunał Konstytucyjny uznał w październiku ubiegłego roku za niezgodny z konstytucją powód do pozwolenia na przerwanie ciąży.
W listopadzie 2023 roku do Sejmu wpłynęły dwa projekty Lewicy w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do 12. tygodnia jej trwania.
Projekt skierowano do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. @KancelariaSejmu