Fragmenty dawnej zachodniej bramy wjazdowej do zespołu pałacowego i wschodniego przyczółka mostu odkryto w Opolu Lubelskim. – Na relikty natrafiono podczas prac budowlanych przy realizacji nowego pawilonu szpitalnego dla zakładu opiekuńczo-leczniczego – poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków.
CZYTAJ: Archeologiczne hity z Lubelszczyzny. Aż cztery nominacje w prestiżowym konkursie [ZDJĘCIA]
– Jest to cenne znalezisko, pochodzące z czasów największej świetności założenia rezydencjonalnego w Opolu Lubelskim, które w czasach bardziej nam współczesnych, uległo (…) dużym przekształceniom – informuje konserwator.
Historia zespołu pałacowo-parkowego w Opolu Lubelskim sięga najprawdopodobniej późnego średniowiecza i związana jest z rodem Słupeckich. Pałac był przebudowywany w latach 1766-1773, a efektem prac było powstanie okazałej barokowo-klasycystycznej rezydencji. Od połowy XIX wieku zespół ulegał stopniowej degradacji. W 1854 roku pałac wraz z oficynami został przebudowany na koszary wojskowe.
CZYTAJ: Odkrycie z lubelskiego kościoła w prestiżowym konkursie archeologicznym
W XX wieku pałac adaptowano na potrzeby szkolnictwa – obecnie mieści się w nim liceum, natomiast w oficynach zlokalizowano szpital. Nowy pawilon ZOL usytuowany będzie w miejscu dawnej oficyny pałacowej, która z powodu złego stanu technicznego rozebrana została w latach 90. XX wieku.
MaK / opr. ToMa
Fot. E. Mitrus / G.M. WUOZ Lublin / Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Facebook