Wybitny polski rzeźbiarz prezentuje swoje prace w Kazimierzu Dolnym
W Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym rzeźby Mieczysława Weltera. Na wystawie zgromadzonych zostało ponad 40 prac. To głównie popiersia wykonane z brązu czy terakoty, ale także kameralne figury i projekty pomników.
Na ekspozycji znajdą się portrety znanych postaci z kręgu filmu, literatury oraz sztuk pięknych, m.in. Jerzego Waldorffa, Jana Papugi, Zdzisława Mrożewskiego, Ireny Molin Sowy, Karola Tchorka, którzy pozowali artyście w wielu sesjach. Mieczysław Welter to urodzony w Śremie ceniony polski rzeźbiarz.
Mieczysław Welter odznaczony został złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt twórczości.
Wystawa będzie dostępna do lipca 2024 r.
Ferie w mieście
Aktorzy Teatru Andersena przygotowali teatralną adaptację uwielbianego pod koniec lat 70. serialu Arabela. Magia, niepowtarzalna atmosfera, wyraziście zarysowane postacie, smaczny humor, misternie zaplecione wątki akcji sprawiały, że serial stał się kultowy. Adaptacja teatralna przenosi zdarzenia znane z serialu we współczesne realia.
Podczas spektaklu zobaczymy także lalki. Widzowie będą aktywnie uczestniczyć w rozwoju akcji. Przewodnikami po naszym świecie jest dwójka dzieci Tata Jaśka za pomocą dzwoneczka przyzywa czarodzieja Rumburaka i zaczyna się magia.
Za reżyserię odpowiada Igor Gorzkowski. Spektakl będzie m.in. jutro o 10.00 w Teatrze Andersena.
Na wspólne spędzenie czasu przy planszówkach zaprasza Bioteka. Filia MBP przy al. Racławickich 22 ma sporo znanych tytułów, przy których można spędzić długie godziny. Bioteka zaprasza od godz. 11.00.
Na warsztaty zaprasza także Muzeum Narodowe w Lublinie. Dziś spotkanie pod hasłem „malarstwo materii” o tym, czy połysk, lepkość bądź chropowatość mogą być tematem dzieła sztuki.
Szczegółowy program wszystkich spotkań znajdą Państwo na stronie Zima w mieście.
W lubelskich kinach premierowe seanse filmu „Kos”
Paweł Maślona, reż. filmu „Kos” w dwugodzinnym obrazie pochyla się nad historią Tadeusza Kościuszki.
Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.
Maślona potrafił uchwycić paradoksalną naturę kościuszkowskiego mitu. Pokazuje także, że Kościuszko staje się na ekranie nie tylko symbolem bohatera, na którego nie zasłużyliśmy, ale i figurą rewolucjonisty z podciętymi skrzydłami.
W rolach głównych Jacek Braciak, Bartosz Bielenia, Robert Więckiewicz, Jason Mitchell, Agnieszka Grochowska, Andrzej Seweryn.
Szczegóły dotyczące premierowych seansów znajdziecie na stornach internetowych lubelskich kin.
Fot. Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym FB