Wystawa fotograficzna w Białej Podlaskiej
Bialska Galeria Fotografii zaprasza na wystawę poplenerową. Ekspozycja jest pokłosiem XXVIII Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego Podlaski Przełom Bugu. W zimowym plenerze, który odbył się w ubiegłym roku, uczestniczyło trzydziestu dwóch fotografów.
Celem obywających się od blisko 30 lat plenerów jest promocja bogatych w zabytki kultury duchowej i materialnej ziem nadbużańskich.
Wernisaż wystawy poplenerowej odbędzie się o godz. 18.00 w Bialskiej Galerii Fotografii przy ul. Krótkiej.
„Arabela” w Teatrze Andersena
W Teatrze Andersena w Lublinie od jutra spektakl o spełniającym życzenia magicznym pierścieniu.
To adaptacja teatralna na postawie kultowego czechosłowackiego serialu z lat 70, w którym obok zwykłego świata równolegle istnieje świat bajki.
Sztuka pod tytułem „Arabela”, którą zobaczymy w Teatrze Andersena przenosi zdarzenia znane z serialu we współczesne realia. Przewodnikami po naszym świecie jest dwójka dzieci Jasiek i Marzenka. Jamnik Pajda znajduje w ogródku magiczny dzwoneczek. Tata Jaśka za pomocą dzwoneczka przyzywa Czarodzieja Rumburaka, który spełni każde jego życzenie. To spotkanie uruchamia lawinę fantastycznych zdarzeń.
Sztuka „Arabela” w reżyserii Igora Gorzkowskiego na scenie teatru Andersena od jutra przez najbliższy tydzień.
Film o Gombrowiczu w Teatrze Starym
W Teatrze Starym w Lublinie „Powrót”, czyli telewizyjno-kinowa wersja monodramu na podstawie „Dziennika” Witolda Gombrowicza.
To najlepszy moment by przypomnieć twórczość pisarza, bo jest on oficjalnym patronem 2024 roku. „Dziennik” to jeden z fundamentalnych utworów literatury polskiej i europejskiej, stanowi klucz do zrozumienia narodowych przywar.
Monodram przeniósł na ekran Andrzej Wolski, mieszkający w Paryżu reżyser filmowy, nagradzany dokumentalista. Zdjęcia kręcone były na południu Francji, w dawnym mieszkaniu Gombrowiczów. Siłą filmu są dokumentalne zdjęcia. Część z nich pokazuje to samo mieszkanie sprzed kilkudziesięciu lat. Oprowadza po nim – i po okolicy – Rita Gombrowicz.
Po seansie odbędzie się spotkanie z jego twórcami: Andrzejem Sewerynem i Andrzejem Wolskim.
Seans filmu „Powrót” rozpocznie się o 19.00 w Teatrze Starym w Lublinie.
Koncert kolęd w Kościele Pobrygidkowskim
Chór Gminy Kurów, Kapela Bornego i Zespół Zielona Girlanda wystąpią w niedzielę w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie. W programie koncert kolęd, pieśni tradycyjnych i melodie z repertuaru wiejskich muzykantów.
Historia Chóru Gminy Kurów sięga początków XX wieku. Od początku swej działalności związany jest z życiem kulturalnym i religijnym Kurowa. Obecnie bardzo dużo koncertuje, również poza granicami kraju. Do swojego repertuaru włączył śpiewy tradycyjne z przekazów ustnych. Kultywuje śpiew chorału pochodzącego z różnych tradycji. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Bogdan Lipiński.
Podczas niedzielnego koncertu zagra też Kapela Bornego. Istniejący od 14 lat zespół wykonuje polską muzykę tradycyjną, używając skrzypiec, suki, basów dłubanych i bębna obręczowego. Repertuar czerpie głównie od mistrzów Roztocza Zachodniego, m.in: Stanisława Głaza, Bronisława Bidy czy Zbigniewa Butryna, który jest również budowniczym dużej części używanych przez nich instrumentów. Kapela używa oryginalnych instrumentów z Lubelszczyzny.
Z kolei Zespół Zielona Girlanda, który również wystąpi w Kościele Pobrygidkowskim to grupa, która poznaje i wykonuje tradycyjny repertuar wywodzący się z Lubelszczyzny. Śpiewane przez nią pieśni pochodzą od mistrzyń poznanych osobiście oraz z nagrań archiwalnych. W skład zespołu wchodzą: Ewelina Prokopiuk, Anna Szcześniak, Agata Turczyn.
Początek niedzielnego koncertu o 18.45.
Fot. Teatr Andersena w Lublinie FB