700 operacji wykonano w roku jubileuszowym 25-lecia Kliniki Kardiochirurgii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 4 w Lublinie.
– Przez 25 lat największe zmiany w kardiochirurgii zaszyły, jeśli chodzi o czas trwania zabiegów. Wykonuje się także więcej skomplikowanych operacji – mówi prof. Janusz Stążka, lekarz kierujący Kliniką Kardiochirurgii. – Poza tym przestaliśmy operować w hipotermii. Przed zatrzymaniem akcji serca najpierw trzeba było takiego pacjenta schłodzić do 27 stopni, a potem po zakończeniu operacji go ogrzać, przed wyłączeniem krążenia pozaustrojowego. Między innymi przez to operacje trwały dłużej.
CZYTAJ: „To dobry krok”. Energetyki tylko dla pełnoletnich
W 2023 roku lekarze z SPSK4 po raz pierwszy wykonali zabieg naprawy zastawki mitralnej metodą małoinwazyjną. – Nie tak jak klasycznie się to wykonuje z przecięcia pośrodkowego całego mostka, natomiast z niewielkiego, 5-centymetrowego cięcia między żebrami. Wygląda to jak operacja przez dziurkę od klucza, natomiast operację wykonuje się z zatrzymaniem serca – tłumaczy prof. Janusz Stążka.
Klinika wykonuje pełen zakres zabiegów operacyjnych za wyjątkiem przeszczepów płuc.
LilKa / opr. WM
Fot. archiwum