08.01.2024 XX/XXI – ogród o rozwidlających się ścieżkach

1280px berlinwall 2024 01 08 213032

W historii XX wieku rok 1989 jest z pewnością jednym z najbardziej przełomowych. Polsce przyniósł pierwsze od ponad pół wieku niemal wolne wybory (4.06.1989), w ślad za czym w naszej części świata ruszyła Jesień Ludów, która wywróciła pojałtański porządek. Symbolem tamtego roku w Europie stało się zburzenia muru berlińskiego. Zniesienie wewnątrz berlińskiej granicy wkrótce zaowocowało zjednoczeniem Niemiec. Jednocześnie na wschodzie trwał rozpad Związku Radzieckiego.

W innych zakątkach globu też działy się ważne rzeczy. 4 czerwca to również data masakry na placu Tian’anmen w Pekinie. Umiera przywódca islamskiej rewolucji w Iranie ajatollah Chomeini, a krótko przed śmiercią wydaje fatwę potępiającą autora powieści „Szatańskie wersety” Salmana Rushdiego. W RPA dobiega końca era apartheidu, a w USA Francis Fukuyama zastanawia się, czy nie jesteśmy świadkami końca historii. Do tego na rynek trafia mnóstwo świetnych filmów, książek i płyt, jakie pamiętamy do dzisiaj.

Nie wiem jak to wszystko pomieścimy w jednej audycji, której gościem będzie dr Jakub Olchowski z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS oraz Instytutu Europy Środkowej, ale spróbujemy – tym bardziej że dorzucimy parę nagrań tytułem komentarza. Zagrają Kult (“Arahja”), Billy Joel (“We Didn’t Start the Fire”), David Bowie (“Where Are We Now?”) oraz the Stone Roses (“Bye Bye Badman”)

Fot. Stefan Richter, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Exit mobile version