Daniami, które zostały ze świątecznych posiłków można podzielić się z potrzebującymi. Najważniejsze, by były w takim stanie, że sami moglibyśmy zjeść je bez późniejszych problemów. Każdą potrawę należy umieścić w oddzielnym pudełku i umieścić na nim datę przyrządzenia.
CZYTAJ: Święta dawnej wsi. Kolędowanie z żywymi zwierzętami
Szacuje się, że każdy z nas miesięcznie wyrzuca około czterech kilogramów jedzenia. W okresie świątecznym ta wartość może wzrosnąć nawet trzykrotnie!
– Jedzeniem można i trzeba się dzielić z potrzebującymi. Warunek jest podstawowy „to musi być jedzenie świeże, odpowiednio zapakowane i podzielone z poszanowaniem osób, do których trafi” – mówiła w Polskim Radiu Lublin Marzena Pieńkosz – Sapieha, Prezes lubelskiego Banku Żywności. – Pomagając też musimy dbać o godność drugiego człowieka. Jeśli komuś by przyszło do głowy, żeby przynosić tam nadpsutą żywność, to jest to łamanie społecznej umowy, że pomagając też wyrażasz swój szacunek do drugiego człowieka. Nie wypróżniasz swojej lodówki z rzeczy, których sam byś nie zjadł, tylko pomyśl o tym, że ty też, jeśli byłbyś w trudnej sytuacji, prawdopodobnie mógłbyś to zjeść. Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. To wszystko musi być w bardzo dobrym stanie, na to trzeba zwrócić uwagę, że to nie jest śmietnik.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Banki Żywności prowadzą także specjalne warsztaty. Podczas zajęć można się dowiedzieć, w jaki sposób wykorzystujemy żywność, które pozostaje po Świętach czy imprezach rodzinnych.
Jadłodzielnia na lubelskim targowisku
Takie dania można przynosić do jadłodzielni na targowisku pomiędzy dworcem PKS a sklepem LSS przy alei Tysiąclecia 2. W boksie numer 97 wolontariusze będą czekać dziś (26.12) w godzinach 15:00-19:00, a także jutro (27.12) od 7:00 do 17:00.
Lodówki społeczne na KUL
W Lublinie działają jeszcze dwie lodówki społeczne, w których można zostawić potrawy i samemu je stamtąd zabrać. Lodówki znajdują się na kampusie głównym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także w budynku biotechnologii KUL.
CZYTAJ: Są dla każdego. Lodówki społeczne stanęły na lubelskiej uczelni [ZDJĘCIA]
Puławy
Jadłodzielnie działają także w Puławach – przy głównym wejściu do Hali Targowej przy ulicy Piaskowej.
Kazimierz Dolny
W Kazimierzu Dolnym jadłodzielnie można znaleźć obok przystanku MZK/PKS.
Chełm i Kraśnik
Z kolei w Chełmie posiłki można przynosić na targowisko miejskie przy ulicy Popiełuszki.
W Kraśniku jadłodzielnie można znaleźć w przedsionku przy wejściu do Centrum Kultury i Promocji oraz przed wejściem do Urzędu Miasta.
Centrum Kultury i Promocji
Urząd Miasta
Zamość i Radzyń Podlaski
Posiłki można przynosić również: w Zamościu do hubu komunikacyjnego przy ulicy Peowiaków i Spichlerza Brata Alberta przy Dembowskiego 24, a w Radzyniu Podlaskim przy ulicy Parkowej 35.
RMaj / EwKa / opr. AKos
Fot. archiwum RL