Kolejne zabytki archeologiczne znalezione w powiecie biłgorajskim. Tym razem są to siekierka krzemienna i fragment toporka kamiennego.
Siekierka została znaleziona na polach wsi Szarajówka. Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, narzędzie zostało wykonane przez schyłkowo-neolityczną ludność kultury amfor kulistych i może być datowane na połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą, czyli na ok. 2600-2400 lat p.n.e. To rzadkie znaleziska na Lubelszczyźnie, zwykle odkrywane na terenie Wołynia i Podola w Ukrainie.
CZYTAJ: Niezwykłe odkrycie archeologiczne na terenie parafii. Wykopano aż 100 tysięcy zabytków [ZDJĘCIA]
– Pojawienie się tego typu zabytków w okolicach Biłgoraja jest pewną sensacją, pozwalającą sądzić, że ludność kultury amfor kulistych penetrowała znacznie większe obszary niż sądziliśmy dotychczas – informuje konserwator.
Drugie znalezisko, czyli częściowo zachowany toporek kamienny, został znaleziony na polu w Dereźni Solskiej. Datowany jest na czwarte lub trzecie tysiąclecie przed naszą erą.
Odkrycie kolejnych zabytków archeologicznych na terenie powiatu biłgorajskiego świadczy, że teren ten nie był typową pustką osadniczą w pradziejach, jak dotychczas zakładali archeolodzy, ale rozwijało się tu również osadnictwo – informuje konserwator zabytków.
PaSe / opr. PrzeG
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB