Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę do przetwórstwa tworzyw i wytwarzania nowych wyrobów z materiałów polimerowych pochodzących z recyklingu. Efekty pracy zaprezentowali we wtorek (12.12) podczas spotkania z przedsiębiorcami w Lublinie.
Kierownik Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych PL prof. Tomasz Klepka powiedział podczas spotkania, że maszyna została skonstruowana w katedrze od podstaw, czyli od koncepcji, patentu i symulacji.
Wynalazek umożliwia otrzymywanie nowych, oryginalnych kompozycji materiałowych, które są oparte na tworzywach sztucznych, ale zawierają dużą ilość składników pochodzących z odpadów poprodukcyjnych np. piasku czy pyłu budowlanego.
CZYTAJ: Profesor Politechniki Lubelskiej z nagrodą ministra [ZDJĘCIA]
– W naszej maszynie jest specjalny układ uplastyczniający, który pozwala wprowadzić nawet 70% napełniacza takiego jak piasek, grys czy pył budowlany.
– Planujemy, żeby maszyna dawała drugie życie odpadom np. po produkcji budowlanej czy rolnej np. po wyciśnięciu wszystkich olejków eterycznych z roślin, czy z olei jadalnych, to jest odpad – powiedział prof. Klepka.
– Rozwiązania zastosowane w urządzeniu – wyjaśnił – umożliwiają zwiększenie udziału dodatków w wytwarzanych materiałach i pozyskanie pożądanych właściwości, jak zwiększenie lub zmniejszenie ich elastyczności – dodaje prof. Klepka.
– Naszym sztandarowym pomysłem jest sztuczny kamień – grys polimerowy – który można barwić w całej masie lub uzyskać otwory drenażowe, żeby chłoną wodę, kiedy będzie jej nadmiar i oddawał, kiedy będzie susza – wskazał.
– Nasza maszyna pozwala zrobić powtarzalne produkty w warunkach, które są przez nas kontrolowane, wykonać badania, które są powtarzalne a przez to cenne dla przedsiębiorców – wyjaśnił.
Podczas pokazu naukowcy zaprezentowali urządzenie z głowicą o przekroju kołowym, ale prof. Klepka wyjaśnił, że można zastosować także inne kształty.
– Możemy wykonywać paski, prostopadłościany, elementy długie, krótkie – wymienił. Według naukowca maszyna może być wykorzystywana m.in. w zakładach produkujących kostkę brukową, dachówkę lub elementy ogrodowe. Na rozwiązaniu skorzystać mogą przedsiębiorcy szukający zastosowania dla odpadów, które – za jego pomocą – będzie można wykorzystać w nowym produkcie.
– To jest oferta naukowców dla przemysłu. Czekamy na konkretne zapotrzebowania – powiedział, dodając prof. Klepka, dodając, że dostosowanie maszyny do potrzeb przedsiębiorstwa może zając około pół roku.
Jak zakomunikowała politechnika, projekt zdobył złoty medal na międzynarodowej wystawie wynalazków INOVA w Chorwacji.
CZYTAJ: Sprzęt najnowszej generacji w lubelskim szpitalu. Pomoże wykryć raka prostaty
Rektor PL prof. Zbigniew Pater poinformował, że naukowcy politechniki uzyskali w tym roku ok. 120 patentów, co jest rekordem na przestrzeni ostatnich lat i świadczy – zdaniem rektora – o innowacyjności uczelni. – Mamy zrealizowanych ponad 185 umów z przemysłem na tzw. prace zlecone na rzecz otoczenia społeczno-gospodarczego i kilka milionów złotych przychodu z tego tytułu – podał.
Politechnika Lubelska kształci obecnie ok. 7,1 tys. studentów, w tym blisko 2 tys. na pierwszym roku.
PAP / RL / SzyK / opr. AKos
Fot. Politechnika Lubelska