Dokumenty prezentujące działalność członków NSZZ „Solidarność” w Zakładach Zmechanizowanego Sprzętu Domowego „Predom – EDA” w Poniatowej zostały przekazane dziś (05.12) do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
CZYTAJ: Pomagali Żydom ryzykując własne życie. Rodzina Jaroszów upamiętniona [ZDJĘCIA]
– Ocalałe dokumenty opisują funkcjonowanie związku zawodowego od końca sierpnia 1980 roku do wprowadzenia stanu wojennego – mówi starszy archiwista z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, Paweł Chojna. – To są oczywiście zbiorcze deklaracje członkowskie, kwestie finansowe, składki pracownicze, podania, korespondencja międzywydziałowa, kwestie bezpieczeństwa, jak i higieny pracy oraz ulotki satyryczne, plakaty, informacje jak prowadzić strajk.
W dokumentach przekazanych przez byłych pracowników zakładów „Predom-EDA” znajdują się także numery pisma „Nasz Głos” wydawanego m.in. przez Bożenę Pik. – Nie mieliśmy żadnego powielacza, pisane było to przez kalkę, a potem kurier zabierał do miasta. Pisaliśmy o wszystkim, co dotyczy zakładu, stanu wojennego. Każdy numer kończył się słowami „Solidarność żyje i nigdy nie zniknie z naszej pamięci.
Uroczyste przekazanie dokumentów przez działaczy „Solidarności” w Instytucie Pamięci Narodowej w Lublinie zostało zorganizowane z okazji przypadającego na jutro (06.12) ogólnopolskiego Dnia Darczyńcy. Został on ustanowiony dla uhonorowania osób, które przekazały swoje pamiątki rodzinne do państwowych archiwów.
ŁuM / opr. AKos
Fot. RL