„Zatrzymaj się przed torami – nie ryzykuj” – kolejarze przypominają o bezpieczeństwie przed świętami Bożego Narodzenia.
W 2023 roku na terenie województwa lubelskiego doszło do 12 wypadków na przejazdach kolejowych, w których zginęły dwie osoby, a jedna została ciężko ranna. W 2023 roku takich wypadków było 7.
– Pociąg jadący z prędkością 160 km/h ma drogę hamowania równą 13 boiskom do piłki nożnej i zgniata auto z taką siłą, z jaką samochód miażdży puszkę po napoju – przestrzega rzecznik PKP PLK Anna Znajewska-Pawluk. – Przed wyjazdami na święta Bożego Narodzenia warto przede wszystkim pamiętać, żeby dostosować sposób jazdy do panujących warunków atmosferycznych. Kiedy dojeżdżamy do przejazdu kolejowo-drogowego, należy pamiętać, żeby zatrzymać się przed znakiem „Stop” i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg. Jeżeli przejazd jest wyposażony w sygnalizator świetlny i ten sygnalizator nadaje czerwone światło, to należy się zatrzymać. I trzeba to zrobić teraz. Nie, że „jeszcze zdążę przejechać”. Czerwone światło oznacza, że pociąg może tu być w ciągu minuty. To naprawdę jest za krótko, żeby pokonać przejazd.
Na wewnętrznej stronie krzyża świętego Andrzeja lub na cokole rogatki znajduje się żółta naklejka. Są na niej trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 i numery awaryjne do zespołów technicznych.
CZYTAJ: Plaga kolizji. Zderzenie autobusu i czterech samochodów [ZDJĘCIA]
W momencie zagrożenia życia należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. W przypadku usterki niezagrażającej życiu należy dzwonić na numery służb technicznych.
EwKa / opr. ToMa
Fot. pixabay.com