Będzie dwa razy większy, z dużymi przeszkleniami i panoramicznym ogrodem na dachu – Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie przejdzie gruntowną modernizację. Specjalnie powołany sąd konkursowy wybrał docelową koncepcję architektoniczną.
Jak zmieni się jeden z najstarszych teatrów w Polsce?
To będzie największa modernizacja obiektu, mającego ponad 140 lat. Istniejąca część zostanie odnowiona, ale oprócz tego pojawią się też dwie nowe. Powierzchnia teatru zwiększy się dwukrotnie, bo zagospodarowana zostanie działka znajdująca się z tyłu budynku. Wymogi koncepcyjne są autorstwa m.in. dyrektora Redbada Klynstry-Komarnickiego. – Zabudujemy oba parkingi od strony Kapucyńskiej, od strony Peowiaków. Rozbudujemy teatr, uzyskując dodatkową współczesną salę. Poza kawiarniami i restauracjami będzie jeszcze miejsce na Muzeum Juliusza Osterwy.
Rozbudowa umożliwi otwarcie sali filharmonii, czyli tzw. redutowej. To właśnie ta sala jest praktycznie zamknięta od niemal 30 lat. Władze teatru i Urząd Marszałkowski przez dłuższy czas szukały odpowiedniej koncepcji. W wyniku konkursu spośród trzech została wybrana ta autorstwa Andrzeja Chołdzyńskiego, związanego z Lublinem architekta. – Teatr będzie najnowocześniejszym tego typu teatrem w Polsce, zachowując tkankę historyczną i stary budynek. Po drugim etapie będziemy mieli ogród dachowy z układem ogrodu renesansowego, gdzie będzie można wystawać spektakle, gdzie będą zebrania, skąd można zobaczyć całe miasto – 360 stopni. Ten widok jest jednym z najcenniejszych, które można zobaczyć w centrum Lublina. W pierwszej fazie tworzymy tutaj ogród refleksji i kontemplacji dla aktorów. Widać go od strony Peowiaków, czyli w tym ogrodzie będą stały trzy duże drzewa. To są powidoki różnego rodzaju klasztorów lubelskich.
Oprócz ogrodu dachowego teatr zyska także kondygnacje podziemne. Pojawią się podscenie, jako zaplecza artystyczne. Pod nowymi skrzydłami znajdą się też parkingi czy magazyny. Teatr Osterwy to budynek wpisany do rejestru zabytków, w związku z tym nad rozbudową nowej części i rekonstrukcją starej będzie czuwał Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. – Widzimy, w jakim stanie jest elewacja. Mimo tego, że w sumie dwadzieścia kilka lat teatr remontowano, widzimy, że się sypie. Detal architektoniczny na tej elewacji, pokrycie dachowe – tam też jest problem, w drugiej kondygnacji są zamontowane plomby, bo są spękania. Widzimy, że są pewne plany, oczywiście z zachowaniem detalu, układu.
To, co na pewno się zmieni, to kolor elewacji całego kompleksu. – Do końca nie wiadomo, skąd wzięła się ta zieleń – mówi Redbad Klynstra-Komarnicki. – Niektórzy mówią, że to rusycyzm. Nie tylko z tego powodu, ale też z uwagi na pewne badania, które zostały przeprowadzone, prawdopodobnie będzie to kolor – jak to zwykle bywa – albo kremowy, trochę écru, albo taka bardzo jasna szarość, bowiem taki kolor najlepiej wydobywa elementy architektoniczne elewacji.
Prace mają trwać dwa lata i rozpoczną się w 2025 roku. Łączny koszt inwestycji to niecałe 20 milionów euro. Unijne dofinansowanie stanowi mniej więcej dwie trzecie tej kwoty.
CZYTAJ: Teatr Osterwy zostanie wyremontowany [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJA]
Unijne wsparcie przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
W trakcie prac budowlanych spektakle teatralne będą odbywać się m.in. w Centrum Spotkanie Kultur. Finalna koncepcja przebudowy jest prezentowana na planszach w foyer lubelskiego Teatru im. Osterwy przy ul. Narutowicza.
FiKar / opr. WM
Fot. Piotr Michalski / www.teatrosterwy.pl