We wtorek po godz. 10 Sejm wznowił obrady, które rozpoczęły się od expose wybranego przez Sejm premiera Donalda Tuska. W planach jest głosowanie nad wotum zaufania dla przedstawionego przez niego rządu. W harmonogramie znalazła się również debata nad powołaniem komisji śledczej ws. tzw. afery wizowej.
W swoim expose premier Donald Tusk zaapelował do wszystkich posłów o współdziałanie dla dobra kraju. – Chodzi o to, by w Polsce znalazło się miejsce dla przedstawicieli wszystkich opcji politycznych. Rzecz w tym, byśmy w tych trudnych czasach mogli różnić się bezpiecznie – podkreślił premier.
Powiedział, że jednym z najważniejszych zadań jego rządu będzie odbudowanie wspólnoty narodowej. – W tym celu musimy przede wszystkim przestrzegać Konstytucji i polskich praw. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku – zwracał uwagę polityk. Dodał, że właśnie próba znalezienia kompromisu w sprawach, które nas różnią, doprowadziła do powstania koalicji, która tworzy jego rząd. – Jeśli będziemy podzieleni – jak dotąd – na dwie połówki, to tak, jakby było nas dwa razy mniej – mówił szef rządu.
CZYTAJ: Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera [ZDJĘCIA]
Jako ważny cel Donald Tusk wymienił również „przywrócenie mówienia ludziom prawdy i odkłamania życia publicznego”.
Na expose Tuska przybyli m.in. byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa, były premier Jerzy Buzek, była premier Hanna Suchocka, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, europoseł KO i kandydat na ministra SZ Radosław Sikorski, byli marszałkowie Senatu: Tomasz Grodzki oraz Bogdan Borusiewicz, były marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, a także prezes NBP Adam Glapiński.
Po wygłoszeniu expose spodziewane są wystąpienia przedstawicieli klubów parlamentarnych, kół poselskich, a także pytania posłów.
Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska zaplanowano na 16.00.
Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska przez prezydenta Andrzeja Dudę odbędzie się jutro (13.12) o 9.00 w Pałacu Prezydenckim.
Wczoraj (11.12) Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera. Kandydaturę szefa Platformy Obywatelskiej poparło 248 posłów, wszystkich klubów sejmowej większości KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy. Przeciw było 201 posłów – kluby PiS i Konfederacji oraz koło Kukiz’15. Wcześniej posłowie nie udzielili wotum zaufania Mateuszowi Morawieckiemu.
IAR / PAP / opr. WM
Fot. PAP/Marcin Obara