– Uchwała odwołanej rady nadzorczej TVP o delegowaniu członka odwołanej rady nadzorczej (Macieja Łopińskiego) na stanowisko prezesa zarządu spółki, jest prawnie bezskuteczna – napisał w poniedziałek (25.12) w oświadczeniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz (na zdj.).
CZYTAJ: Prezydent: podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej
W miniony wtorek Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze.
CZYTAJ: Minister kultury odwołał prezesów TVP, Polskiego Radia S.A. oraz PAP i powołał nowe zarządy
W poniedziałek Maciej Łopiński w liście opublikowanym na mediach społecznościowych poinformował, że 24 grudnia na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. został delegowany na stanowisko prezesa Zarządu TVP. Jak wskazał, decyzja ta zapadła w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza z zajmowanej funkcji.
Minister: uchwała jest prawnie bezskuteczna
Do tych informacji odniósł się minister kultury i dziedzictwa narodowego w oświadczeniu opublikowanym na portalu X. Oświadczył, że w związku z odwołaniem w dniu 19 grudnia 2023 roku przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki (WZA) poprzedniej Rady Nadzorczej Spółki oraz powołaniem w tym dniu przez WZA nowej Rady Nadzorczej Spółki, wszelkie czynności odwołanej przez WZA Rady Nadzorczej są nieważne z mocy prawa. – Zatem uchwała odwołanej Rady Nadzorczej Spółki z 24 grudnia 2023 roku o delegowaniu członka odwołanej Rady Nadzorczej (Pana Macieja Łopińskiego) na stanowisko prezesa Zarządu Spółki, jest prawnie bezskuteczna, ponieważ została podjęta przez organ nieistniejący – stwierdził.
Sienkiewicz dodał, że tryb obsadzenia odwołanej w dniu 19 grudnia 2023 roku Rady Nadzorczej Spółki przez Radę Mediów Narodowych był wadliwy z konstytucyjnego punktu widzenia, co wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 roku.
CZYTAJ: Dr Wojciech Maguś: realizacja celu politycznego dominuje nad regulacjami prawnymi
– Ponieważ organ, któremu zgodnie z Konstytucją powinno przysługiwać uprawnienie do powoływania i odwoływania władz spółek realizujących misję mediów publicznych, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, został pozbawiony tej kompetencji przez nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji (dokonaną przez poprzednią większość parlamentarną 30 grudnia 2015 roku), a Radzie Mediów Narodowych ta kompetencja została przyznana niezgodnie z Konstytucją (co wynika z wyżej wymienionego wyroku TK), w tej chwili jedynym uprawnionym organem do odwoływania i powoływania Rady Nadzorczej Spółki zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych jest WZA, na którym Skarb Państwa (100 proc. właściciel) reprezentuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – czytamy w oświadczeniu.
– W tej chwili legalna Rada Nadzorcza Spółki, powołana na WZA w dniu 19 grudnia 2023 roku, działa w składzie: Pan Piotr Zemła – Przewodniczący, Pan Maciej Taborowski – Wiceprzewodniczący, Pani Anisa Gnacikowska – Sekretarz. Prezesem Zarządu Spółki, powołanym przez Radę Nadzorczą Spółki w dniu 19 grudnia 2023 roku, jest Pan Tomasz Sygut – wskazał minister.
CZYTAJ: Zarząd PAP wzmocnił ochronę budynku. Posłowie PiS kontynuują interwencję poselską [ZDJĘCIA]
Jednocześnie zapowiedział, że wkrótce zostanie zainicjowany proces legislacyjny mający na celu wykonanie wyroku TK w sprawie K 13/16, czyli ustawowe przywrócenie konstytucyjnej roli KRRiT w zakresie powoływania i odwoływania organów spółek medialnych oraz stania na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.
Niezależna.pl: przewodniczący Rady Nadzorczej automatycznie prezesem
Były minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (PiS) skomentował oświadczenie Sienkiewicza, zarzucając mu kłamstwo. – Minister Kultury złapany na kłamstwie! Wyrok TK, na który powołuje się w komunikacie nie podważył kompetencji Rady Mediów Narodowych do powoływania władz mediów publicznych. Natomiast w tym samym wyroku TK stwierdzono, że wyłączna kompetencja ministra do powoływania członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych podważa ich niezależność. Strzał w kolano panie pułkowniku Sienkiewicz! – napisał na portalu X.
Portal Niezalezna.pl poinformował, że dotarł do treści uchwały Rady Nadzorczej TVP, na podstawie której wskazano p.o. prezesa TVP. Zgodnie z jej zapisami w przypadku rezygnacji prezesa TVP, jego obowiązki automatycznie przejmuje dotychczasowy przewodniczący Rady Nadzorczej.
– W razie, gdy Pan Mateusz Matyszkowicz, Prezes Zarządu Spółki Telewizja Polska S.A. zostanie odwołany, złoży rezygnację albo z innych przyczyn nie będzie mógł sprawować swoich czynności, Rada Nadzorcza Spółki Telewizja Polska S.A. postanawia delegować Pana Macieja Łopińskiego, Przewodniczącego Rady Nadzorczej, do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu Spółki Telewizja Polska S.A. – czytamy w dokumencie.
– Łopiński ma pełnić te obowiązki na okres trzech miesięcy „liczonych od dnia odpowiednio odwołania, złożenia rezygnacji albo wystąpienia innej przyczyny uniemożliwiającej sprawowanie czynności przez Prezesa Zarządu Spółki Telewizja Polska S.A.” – dodała Niezależna.pl.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Facebook