Godz. 18:30 – AKTUALIZACJA
Prezydium Sejmu ukarało posła Konfederacji Grzegorza Brauna maksymalnym wymiarem kary, jaką miało do dyspozycji – odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku; upoważniło też Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury – poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Marszałek Sejmu podkreślił, że także na sali sejmowej Braun wypowiadał się w sposób skandaliczny i obraźliwy.
W sprawie zachowania posła Konfederacji zebrało się Prezydium Sejmu, które po obejrzeniu w centrum monitoringu zapisu z kamer sejmowych i krótkiej dyskusji podjęło decyzję – choć, jak wskazał, wicemarszałek Krzysztof Bosak z Konfederacji wstrzymał się w tej sprawie od głosu.
Prezydium Sejmu ukarało posła Brauna maksymalnym wymiarem kary, jaką miało do dyspozycji. Zostanie więc on – po wykluczeniu oczywiście z obrad Sejmu – bo to pierwsza i dotkliwa kara – zwłaszcza w tych ważnych momentach ukarany odebraniem połowy uposażenia poselskiego na okres trzech miesięcy i całości diety parlamentarnej przez pół roku, To najwyższa kara, jaką mogliśmy zastosować i nie mieliśmy co do niej wątpliwości – oświadczył Hołownia.
CZYTAJ: KUL potępia czyn posła Brauna
Hołownia dodał, że prezydium Sejmu upoważniło też Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomienia do prokuratury o prawdopodobnym popełnienia przestępstwa z art. 195 – czyli przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego. Brzmi on „Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
– Drugi artykuł, który zostanie w tym kontekście przeanalizowany – mówił Hołownia – to 217 A, stanowiący, że „kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną w związku z podjętą przez niego interwencją na rzecz ochrony bezpieczeństwa ludzi, lub ochrony porządku publicznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Hołownia powiedział, że takie wnioski do prokuratury zostaną na wniosek Prezydium Sejmu skierowane przez Kancelarię Sejmu. Wyraził nadzieję, że Prokurator Generalny nada tej sprawie odpowiedni bieg. – I że będziemy mogli na sali sejmowej zdecydować o uchyleniu, wierzę w to głęboko, immunitetu panu posłowi Braunowi, żeby nigdy więcej takie hańbiące zachowania nie powtórzyły się w budynku polskiego parlamentu, żeby się nigdy więcej nigdzie w Rzeczpospolitej, nie powtórzyły – dodał Hołownia.
Godz. 17:30
Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił we wtorek (12.12) gaśnicą menorę chanukową ustawioną w Sejmie.
CZYTAJ: Granica w Dorohusku odblokowana. Naczepa już nie blokuje drogi [ZDJĘCIA, WIDEO]
W Sejmie odbywała się uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki. Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały zasnute proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun. Święto Chanuki upamiętnia dzieje zapisane w I i II Księdze Machabejskiej, która mówi o wojnie wyzwoleńczej w 164 r. p.n.e.
– Nikt nie ma prawa kierować mi w twarz gaśnicy proszkowej, dlatego że bronię swojego symbolu religijnego – powiedziała w Sejmie Magdalena Gudzińska-Adamczyk, jedna z uczestniczek uroczystości chanukowych w Sejmie, która była świadkiem, jak poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe.
Po zgaszeniu przez posła Grzegorza Brauna menory chanukowej wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak m.in. na wniosek posła Grzegorza Pudy zarządził przerwę w obradach. Przerwa ma trwać do chwili zebrania się Prezydium Sejmu oraz ogłoszenia dalszych decyzji.
– Ta sytuacja z pewnością powinna od całej grupy parlamentarnej wymagać jedności. Myślę, że tak jak tu jesteśmy nie zgadzamy się, nie tylko z prawej strony, ale również z innej strony politycznej z tym, co się wydarzyło – mówił poseł PiS Grzegorz Puda.
CZYTAJ: Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie organizacji lotu do Smoleńska
Puda w imieniu klubu PiS złożył wniosek o przerwę. – Myślę, że to pozwoli nam ochłonąć w tej sytuacji – powiedział Puda.
Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w związku ogłosił przerwę do momentu zebrania się Prezydium Sejmu i dalszych decyzji Prezydium i Marszałka Sejmu.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął decyzje o wykluczeniu z udziału w posiedzeniu Sejmu posła Brauna w związku z uniemożliwieniem prowadzenia obrad. Obrady zostały przerwane.
– Na podstawie art. 175 ust 5 podejmuje decyzję o wykluczeniu pana z posiedzenia Sejmu. Zgodnie z regulaminem Sejmu proszę opuścić salę posiedzeń – zwrócił się do Brauna Marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Hołownia poinformował, że wobec posła Grzegorza Brauna zostanie skierowany wniosek do prokuratury w związku z zakłóceniem przez niego obrzędu religijnego na terenie Kancelarii Sejmu.
PAP / RL / opr. AKos
Fot. PAP/Marcin Obara