Lekcje historii dla młodzieży, wystawa Instytutu Pamięci Narodowej na Placu Litewskim czy rekonstrukcja historyczna z patrolami ZOMO – to część lubelskich obchodów 42. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Uroczystości rozpoczną się w południe.
ZOBACZ jak wyglądały obchody 41. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w tamtym roku
Jednym z elementów obchodów będzie też ułożenie krzyża ze zniczy na Placu Litewskim o godz. 16:00 msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego w kościele powizytkowskim o 18:00, czy przemarsz pod Światło Pamięci Ofiar Komunizmu i pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki o 19:00. Uroczystości zakończy koncert utworów Jacka Kaczmarskiego w Centrum Kultury o 21:00.
Chełm
W Chełmie odbędą się miejskie uroczystości upamiętniające 42. rocznicę wprowadzenie stanu wojennego.
Obchody rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Po niej nastąpi złożenie kwiatów przy krzyżu upamiętniającym bł. ks. Jerzego Popiełuszkę na Górze Chełmskiej. Następnie uczestnicy przejdą pod zakład karny pod tablicę poświęconą internowanym działaczom Solidarności z terenu miasta Chełm.
Biała Podlaska
W Białej Podlaskiej modlić się będą wierni podczas mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o 18:00. Wcześniej zostaną złożone kwiaty przy pomniku Solidarności i pod tablicą Ofiar Stanu Wojennego.
Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. W Lublinie rozpoczął się pierwszym internowaniem, które nastąpiło już około godziny 23:30. Na ulicach miast pojawili się uzbrojeni milicjanci oraz wojsko. Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. Internowano też około 10 tysięcy osób, wielu było represjonowanych lub trafiło na emigrację. Życie straciło około 100 osób. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku.
RyK / opr. AKos
Fot. archiwum RL