Scholares Minores Pro Musica Antiqua – zespół młodzieżowy muzyki dawnej oraz Chór „Szczygiełki” z Poniatowej, założone przez małżeństwo muzykologów Danutę i Witolda Danielewiczów, działają nieprzerwanie od 1975.
Do zespołu tego należą uzdolnione muzycznie dzieci, głównie ze środowisk wiejskich, które śpiewają utwory średniowieczne, renesansowe i barokowe w kostiumach z epoki, wykonują tańce historyczne oraz grają na dawnych instrumentach. Zespół z Poniatowej koncertował w największych instytucjach muzycznych świata – Filharmonii Narodowej w Warszawie, Morgan Opera House w Nowym Jorku, Operze w Sydney, Filharmonii Berlińskiej. To zdobywcy wszelkich możliwych nagród w konkursach i festiwalach w Polsce i świecie. O dorobku artystycznym świadczą m.in zajmujące 2 sale trofea, a także setki dyplomów oraz kilkanaście wydanych płyt fonograficznych. Najważniejsze jednak elementy dorobku to własne, autorskie opracowania kierownictwa zespołu ogromnej części historycznego repertuaru muzycznego polskiej schedy kulturowej XIII- XVIII w.
Zespół jest laureatami Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych za propagowanie kultury polskiej poza granicami kraju, jak również Nagrody św. Brata Alberta za popularyzację polskiej pieśni religijnej. W 2001 r. Chór Szczygiełki został uznany najlepszym dziecięcym chórem na świecie, zwyciężając w Światowym Konkursie Chóralnym organizowanym przez World Broadcasting Union z siedzibą w BBC w Londynie. Posłuchajmy o ich fenomenie w reportażu Moniki Hemperek pod tytułem „Ambasadorowie z małego miasteczka”.
O fenomenie światowego sukcesu zespołu muzyki dawnej Scholares Minores Pro Musica Antiqua oraz Chóru Szczygiełki z Poniatowej opowiadają ich założyciele, Danuta i Witold Danielewiczowie oraz artyści i wychowankowie, m.in.: Justyna Wójcikowska, Kaja Wysmulska, Joanna Stachyra, Maciej Stachyra, Joanna Szafran-Biały, Weronika Biały i Anna Karwat.
Fot. Scholares Minores pro Musica Antiqua FB