Metalowe zabytki archeologiczne datowane na późny okres rzymski oraz koniec późnego średniowiecza lub początek okresu nowożytnego odkryto w miejscowości Księżpol w powiecie biłgorajskim. Odkrycia dokonali Janusz Szabat i Piotr Magoch z „Grupy Eksploratorzy” przy Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym.
Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, w tym miejscu na powierzchni pola potwierdzono obecność fragmentów ceramiki naczyniowej datowanych na późne średniowiecze i okres nowożytny.
Zespół zabytków składa się między innymi z fibuli kuszowatej z brązu, najpewniej z IV wieku n.e., a także rzadkiego paciorka z brązu, którego obecność na Lubelszczyźnie można łączyć z kontaktami Germanów (Gotów) z Bałtami. Znaleziono także mały fragment denara ze srebra, fragment denara Faustyny II ze srebra oraz datowany na III-IV wiek kabłąk fibuli z brązu.
Do znalezisk datowanych na koniec późnego średniowiecza lub początek okresu nowożytnego zaliczyć można m.in. nóż żelazny, pierścień z brązu, tarczę pierścienia z brązu, a także żelazne narzędzie – może to być przecinak, dłuto, skrobacz lub półwytwór grota do strzały.
Odkryte zabytki zostaną wkrótce przekazane do Muzeum w Biłgoraju.
PaSe / opr. WM
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków