Kluczem do zwiększenia dzietności w Polsce jest wzrost zawieranych małżeństw – wynika z raportu Instytutu Pokolenia, zajmującego się demografią. Ostatnie dane z roku 2022 roku informują, że statystycznie na jedną Polkę przypada 1,3 dziecka.
CZYTAJ: Badanie: brak odwiedzin przyjaciół lub rodziny związany ze zwiększonym ryzykiem śmierci
Jak mówił Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia, prezentując raport przygotowany przez instytucję, gdy rosła liczba małżeństw, rosła również liczba rodzących się dzieci. Wyjątkiem był rok 2017. – Wtedy tych dzieci zaczęło rodzić się więcej, pomimo że nie było wzrostu liczby zawieranych małżeństw. Było to spowodowane wprowadzeniem polityki prorodzinnej od 2016 roku, szczególnie programu 500+, który spowodował, że zaczęło się rodzić więcej dzieci drugich, trzecich i kolejnych. Tutaj ten efekt małżeństw nie był potrzebny, ale ponieważ liczba małżeństw nie wzrosła, nie wzrosła też liczba pierwszych rodzących się dzieci, po paru latach ten efekt spadł i dzisiaj już go nie widzimy.
Większa liczba unieważnionych małżeństw może mieć wpływ na wiele problemów społecznych
Jak dodał Michał Kot w czasie pandemii Covid-19 w roku 2020 i 2021 spadła liczba rodzących się dzieci, co było spowodowane małą liczbą zawieranych małżeństw
Liczba małżeństw wyznaniowych jest większa niż liczba małżeństw cywilnych. W Polsce więcej dzieci rodzi się również w małżeństwach katolickich. Niepokoi fakt, że od 1989 roku stale wrasta liczba nieważnie zawartych małżeństw.
W 2020 roku zostało unieważnionych 2813 małżeństw, co stanowi 160 procent więcej w stosunku do roku 1989. – Ma to swoje konsekwencje społeczne – podkreślił Michał Kot. – W ciągu ostatnich 20 lat rośnie liczba stwierdzeń nieważności ślubu kościelnego. Rosnąca liczna stwierdzeń nieważności jest czynnikiem mogącym mieć negatywny wpływ na wskaźniki demograficzne, na wskaźnik dzietności, ale też na wiele innych problemów społecznych, które są charakterystyczne dla nowoczesnych, rozwiniętych społeczeństw, takich jak samotność, depresja, problemy psychologiczne wśród dzieci i młodzieży. Bardzo wiele raportów mówi, że za tymi zjawiskami stoją problemy rodziny.
Brak komunikacji przyczyną konfliktów
Statystyczny wzrost stwierdzenia nieważności małżeństwa powoduje również, że małżeństwa nie szukają sposobów rozwiązywania konfliktów. By uniknąć i zmniejszyć liczbę nieważnie zawartych małżeństw, Michał Kot proponuje rozwinięcie sieci poradni przy kościołach i przez samorządy lokalne. – To pokazuje praktyka samorządów, ale też pokazuje to wiele badań, że trwała i szczęśliwa rodzina to najlepsza profilaktyka uzależnień i zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży, a kościół katolicki posiada kompetencje, posiada ludzi, którzy potrafią zadbać o to, żeby więcej rodzin było szczęśliwych i aby mniej rodzin musiało sięgać po takie środki jak np. stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego.
CZYTAJ: Niewielkie pogorszenie snu u seniorów wyraźnie zwiększa ryzyko demencji
Najczęstszą przyczyną konfliktów małżeńskich jest brak komunikacji. Natomiast najczęstszą przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele jest niezaistnienie zgody małżeńskiej.
IAR/ RL / opr. LisA
Fot. pixabay.com