Wieńce pogrzebowe wykonane przez polskich florystów trafiły kilka dni temu do krypty rodziny Czartoryskich w Sieniawie. Oryginalne, XIX-wieczne wieńce z tego miejsca można od 2019 roku oglądać w Muzeum Czartoryskich w Puławach.
CZYTAJ: W czwartek pogodnie i dość ciepło [ZDJĘCIA]
– To zwieńczenie naszych wieloletnich starań, a tym oryginalnym wieńcom zapewniamy odpowiednie warunki przechowywania i ekspozycji – mówi Dominika Rodzoch-Młodkowska z puławskiego muzeum. – To zamknięta kolekcja unikatowych wieńców, wykonanych z tysięcy szklanych koralików, które są ułożone w misterne kwiatowe wzory z metalowych blaszek i porcelany wypalanej na biskwit. Uformowane są w bardzo naturalnie wyglądające kwiaty. Każdy z tych wieńców, był przypisany innej osobie. Niestety ze względu na czas, nie zachowały się szarfy, więc tylko dzięki symbolice, która jest użyta na tych wieńcach, możemy się domyślić, który z nich należał do którego przedstawiciela rodu Czartoryskich.
Pod koniec października wieńce wykonane przez florystów zostały złożone na 22. trumnach w krypcie rodziny Czartoryskich w Sieniawie.
ŁuG / opr. AKos
Fot. sieniawa.pl