Centrum Specjalistyczne SOS otwarto w biłgorajskiej Wiosce Dziecięcej. To jedno z pięciu takich miejsc w Polsce. Służyć ma ono wychowankom Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, podopiecznym pieczy zastępczej oraz dzieciom z placówek w Ukrainie, ewakuowanym z objętych wojną terenów.
– Otwarcie Centrum to zapewnienie specjalistycznej pomocy i rehabilitacji dla dzieci, które w swoim życiu doświadczyły wielu trudności – mówi Adrianna Gorzka z centrali Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. – To miejsca, gdzie dzieci mogą otrzymać darmowe wsparcie ekspertów, psychologa, psychiatry, terapeuty integracji sensorycznej. Bardzo zależy nam na tym, żeby to była pomoc jakościowa, staramy się podchodzić do dzieci indywidualnie, patrzeć, z jakimi problemami się do nas zgłaszają i odpowiadać na te potrzeby jak najlepiej. Zajmujemy się dziećmi z różnymi problemami neurorozwojowymi, ale mamy też dużo dzieci, które przyjechały tutaj po wojnie w Ukrainie. Mamy taką możliwość, żeby traumy, trudne doświadczenia zaleczyć, żeby te dzieci mogły normalnie funkcjonować.
Centrum otwarte zostało po zaadaptowaniu jednego z budynków biłgorajskiej Wioski.
Wioska Dziecięca SOS w Biłgoraju to pierwsza taka i najstarsza placówka w Polsce. Zapewnia dzieciom rodzinną opiekę, możliwość nauki i kształcenia, wychowanie oraz korzystanie z praw dziecka.
TsF / opr. WM
Fot. TsF