17,5 tysiąca zasiłków pogrzebowych wydał w ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla mieszkańców województwa lubelskiego. Przedstawiciele branży pogrzebowej zauważają, że 4 tysiące złotych to w wielu przypadkach za mało, aby pokryć wszystkie koszty związane z pochówkiem.
W ustawie nie ma waloryzacji
Radca prawny Anna Prochal-Borek podkreśla, że w sensie konstytucyjnym państwo zapewnia obywatelom takie prawa socjalne jak m.in. zasiłek pogrzebowy. Dodała także, że ewentualna waloryzacja tego świadczenia nie jest przewidziana w polskim prawie, bowiem ustawa mówi jedynie o wysokości zasiłku.
– Przepisy nie przewidują waloryzacji tego zasiłku. Jego wysokość określa art. 80 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. I ta ustawa mówi nam wprost, że przysługuje zasiłek w wysokości 4 tysięcy złotych. W tym stanie prawnym, jaki mamy, w tej chwili nie ma możliwości, żeby ten zasiłek waloryzować. Musiałoby dojść do zmiany przepisów – mówi Anna Prochal-Borek.
CZYTAJ: Mieszkańcy Zaklikowa kultywują niezwykłą tradycję [ZDJĘCIA]
„Trzeba zbierać już za życia”
Niektórzy mieszkańcy Lublina zaznaczają, że zasiłek pogrzebowy powinien zostać podniesiony do minimum 6 tysięcy złotych. – Trzeba tych pieniędzy dwa razy więcej. Mój mąż umarł 4 lata temu i choć na pewno zasiłek mi pomógł, ale to była połowa wydatków. Teraz naprawdę trzeba zbierać już za życia, żeby wystarczyło. Umarła mi też siostra, która była samotna, więc nie miała większych oszczędności i musiałam dołożyć ze swoich. 8-10 tysięcy to minimum, 4 tysiące to mało. Nie znam aktualnych cen usług pogrzebowych, ale wydaje mi się, że przy tej inflacji to zdecydowanie za mało.
Właścicielka jednego z domu pogrzebowych w Lublinie Magdalena Dębal, zauważa, że podniesienie wysokości zasiłku pogrzebowego ułatwiłoby pracę firmom z branży funeralnej. – Rodzina, przychodząc do firmy myśli, że się zmieści w tym zasiłku pogrzebowym. Dla nas jest to problematyczne, bo nasza firma akurat wykonuje usługi w formie bezgotówkowej w ramach zasiłku pogrzebowego. Natomiast jeżeli wynika jakaś dopłata, która jest związana z opłatami cmentarnymi, rodzina dopłaca tę różnicę. Jeżeli zasiłek byłby wyższy, na pewno byłoby to bardziej komfortowe i dla nas, i dla rodziny, bo nie musielibyśmy tych kosztów bardzo spinać.
Wysokość zasiłku pogrzebowego nie zmieniła się w Polsce od 2011 roku, kiedy to obniżono ją z około 6 tysięcy złotych do 4 tysięcy.
CZYTAJ: Dziady, czyli obrzędy ku czci zmarłych przodków
W kwietniu do Sejmu trafił projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie waloryzacji zasiłku pogrzebowego od nowego roku na zasadach waloryzacji rent i emerytur. Podczas ostatniej kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska zapowiadała, że podniesie wysokość zasiłku pogrzebowego do 6450 złotych. Zaś Nowa Lewica proponowała coroczną waloryzację tego świadczenia i zwiększenie jego wysokości o 100%.
ŁuM / opr. LisA
Fot. Pavel Danilyuk / pexels.com