Dzisiejsza niedziela jest 15. Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Wobec dramatu trzęsienia ziemi w Syrii, pogłębiającego się kryzysu w Libanie i rosnącej dyskryminacji chrześcijan w Ziemi Świętej, pomoc duchowa i materialna będzie poświęcona mieszkańcom Bliskiego Wschodu.
Jak mówi sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński w tym roku Kościół łączy się z chrześcijanami w Ziemi Świętej, których życie w strefie okupacji jest zagrożone. Zaznacza, że około tysiąca chrześcijan w Strefie Gazy nie ma gdzie się schronić i dokąd uciec, zdecydowali, że pozostają na miejscu, w pobliżu kościoła.
CZYTAJ: Na terenie Strefy Gazy znajdują się Polacy. Jeden z nich jest zakładnikiem
Szef polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie Ksiądz Waldemar Cisło nawiązuje do hasła Dnia „To jest nasz dom” i przypomina, że Ziemia Święta zawsze była domem chrześcijan. Kapłan zwraca uwagę na słowa świętego Jana Pawła II, który wskazywał na Liban jako przykład pokojowej egzystencji chrześcijan i muzułmanów. Podobnie Benedykt XVI w Bejrucie podkreślał, że Bliski Wschód jest ziemią chrześcijan, którzy wnoszą wielki wkład edukacyjny i humanitarny.
CZYTAJ: Badanie: brak odwiedzin przyjaciół lub rodziny związany ze zwiększonym ryzykiem śmierci
Ksiądz Waldemar Cisło dodaje, że z raportu stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wynika, że liczba prześladowanych chrześcijan na świecie wciąż wzrasta: „ Na 196 monitorowanych krajów, w 47 sytuacja pogorszyła się, a tylko w 9 poprawiła się”. Kapłan wskazuje na sytuację chrześcijan w północnej Nigerii, gdzie z rąk terrorystów z Boko Haram w stosunku do ubiegłego roku zginęło o 70 procent więcej chrześcijan.
Wsparcia dla prześladowanych chrześcijan można udzielać poprzez datki do puszek podczas kościelnych zbiórek lub poprzez wpłaty na konto Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
IAR / RL / opr. AKos
Fot. pixabay.com