Żywność, jej jakość i bezpieczeństwo oraz nowe technologie w rolnictwie to jeden z głównych tematów konferencji LubTech Smart Food odbywającej się w Lublinie.
– Idziemy w kierunku inteligentnego rolnictwa z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – mówi dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego, prof. dr hab. Wiesław Oleszek. – Rozmawialiśmy o wykorzystaniu dronów w rolnictwie. Jest duże pole do popisu. Mamy takiego robota w instytucie, który sam jeździ, GPS kieruje go po polu. Obsialiśmy tym robotem już kilkadziesiąt hektarów – i w zeszłym, i w tym roku. Technologia bardzo ładnie się sprawdza. Oczywiście jest to droga technologia. Nie jest to też technologia, która zupełnie nie potrzebuje człowieka. Po pierwsze, trzeba zaplanować obrys pola i jak to urządzenie ma na tym polu jeździć.
Jak mówią eksperci, nowoczesne technologie w rolnictwie wykorzystuje się, ponieważ spada liczba siły roboczej na wsi, a maszyny w części prac polowych mogą zastąpić ludzi.
W taki sposób wykorzystuje się drony lub roboty samobieżne. – Ale są też maszyny, które mają wpływ na zmiany klimatu – wskazuje prof. dr hab. Wiesław Oleszek. – M.in. mamy maszynę do tzw. strip-tillu, czyli uprawy pasowej. Nie uprawiamy, tak jak do tej pory, pługiem całej powierzchni pola, tylko wąski pasek tam, gdzie dokonujemy zasiewu. To ogranicza nam zużycie nawozów. Pas pomiędzy uprawkami pozostaje nienaruszony. Pozwala nam to dłużej utrzymywać wilgoć w glebie.
Konferencja odbywa się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
RyK / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska