Muzeum Zamoyskich w Kozłówce świętuje 79. urodziny. Z tej okazji w niedzielę (05.11) urządza „Polowanie na historię”, czyli dzień otwarty, w którym będzie można zobaczyć wszystkie ekspozycje.
Pałac w Kozłówce wraz z przyległymi oficynami i parkiem 4 listopada 1944 roku, decyzją resortu rolnictwa i reform rolnych Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, został przekazany resortowi kultury i sztuki. Tak powstało pierwsze narodowe muzeum na ziemiach wyzwolonych spod okupacji hitlerowskiej.
CZYTAJ: Multimedialnie i historycznie. Kozłówka kusi nowymi atrakcjami [ZDJĘCIA]
Pałacowe wnętrza będzie można zwiedzać swobodnie, w towarzystwie dam w stylowych sukniach. Będzie to także okazja do zobaczenia nowo wyremontowanych budynków – oficyn, stajni i teatralni oraz prezentowanych tam wystaw.
CZYTAJ: „Imieniny hrabiny”. W Kozłówce uczczono trzy kobiety z rodu Zamoyskich
W Oficynie Północnej muzeum będzie wyświetlana projekcja „Kozłówka na osi czasu”. W piwnicach oficyny będzie można obejrzeć z bliska przedmioty, które stanowiły dawne wyposażenie pałacowej kuchni lub były związane z działaniem sieci wodno-kanalizacyjnej czy ogrzewaniem. Na piętrze budynku udostępnione zostaną dwa pokoje pracy twórczej, w których zaprezentowane zostaną pamiątki po dawnych mieszkańcach pałacu – Adamie i Aleksandrze Zamoyskich. Najmłodsi będą mogą zajrzeć do bawialni i pobawić się interaktywnymi puzzlami.
CZYTAJ: Nowe przestrzenie w Kozłówce. Zobacz, jak muzeum wygląda po remoncie [ZDJĘCIA]
W Oficynie Południowej na piętrze znajduje się wystawa „Rodzinny album” powiązana z genealogią rodu Konstantego Zamoyskiego, której główną atrakcją jest 8-stanowiskowy fotoplastykon.
W Teatralni można będzie obejrzeć kancelarię Ordynacji Kozłowieckiej Hrabiego Konstantego Zamoyskiego. Na wystawie „Więcej niż hrabia…Ordynat i jego dzieło” można poznać kolejnych ordynatów i odbyć „podróż” po ich dobrach.
W trakcie dnia otwartego można zwiedzić także: kaplicę pałacową, powozownię czy Galerię Sztuki Socrealizmu.
Wszystkie ekspozycje będą otwarte w godzinach od 10:00 do 15:00.
EwKa / opr. ToMa
Fot. archiwum