Profesor Stanisław Jabłonka jako pierwszy w historii został wyróżniony tytułem Honorowego Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów.
– Wykonywaliśmy w latach 60., 70. zabiegi torakochirurgiczne, ale kardiochirurgia była u nas w Lublinie całkowitą nowością – mówi prof. Jabłonka. – W 1969 roku byłem na szkoleniu we wszczepianiu stymulatorów, a w lipcu wszczepiłem pierwszy stymulator z powodzeniem. Wyspecjalizowałem dwóch kolegów w kardiochirurgii. W 1971 roku wykonaliśmy pierwszy zabieg na zamkniętym sercu.
Uczestniczący w uroczystości marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że prof. Stanisław Jabłonka wpisuje się w panteon wielkich polskich uczonych. – Powinniście w Lublinie być dumni, że macie tak wielkiego uczonego, który zbudował świetną najpierw kardio-torakochirurgię, potem torakochirurgię.
CZYTAJ: Nowy wariant bardzo zaraźliwy. Coraz więcej zakażeń koronawirusem
1 stycznia 1980 roku prof. Stanisław Jabłonka został powołany na kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Serca. W 1992 roku w Lublinie przeprowadził pierwszą w Polsce małoinwazyjną operację polegającą na anatomicznym wycięciu płata płuca z guzem oraz węzłami chłonnymi śródpiersia.
ŁuM / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska