Nowy przystanek kolejowy powstał w miejscowości Łagiewniki na linii Łuków-Lublin Północny w województwie lubelskim. Inwestycja kosztowała prawie 3 mln zł i powstała w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.
CZYTAJ: Weszła w życie jesienna korekta rozkładu jazdy pociągów
Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała, że nowy przystanek powstał obok przejazdu kolejowo-drogowego w Łagiewnikach na skrzyżowaniu z drogą lokalną, prowadzącą do miejskiej plaży nad rzeką Ciemięgą.
– Zapewniony jest dostęp dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Są zabudowane wiaty, ławki oraz czytelne oznakowanie i gabloty z rozkładami jazdy. Dojście do peronu jest od strony przejazdu. W rejonie przystanku są zamontowane stojaki rowerowe – wymieniła Znajewska-Pawluk.
Jak wskazano w komunikacie, nowy przystanek pozwoli mieszkańcom na sprawne podróże do szkół i pracy, umożliwi korzystanie z pociągów w codziennych i okazjonalnych przejazdach w kierunku Łukowa i Lublina.
CZYTAJ: Bychawscy policjanci uratowali rannego puszczyka
W ramach tzw. programu przystankowego w województwie lubelskim zaplanowano budowę lub modernizację w sumie 20 przystanków kolejowych. Podróżni korzystają już z nowych peronów w Leopoldowie i Sarnowie na linii Łuków-Dęblin, Chotyłowie między Białą Podlaską a Terespolem, Wólce Niedzieliskiej, Niedzieliskach Kolonii, Szczebrzeszynie Mieście i Długim Kącie na linii Rejowiec-Hrebenne i w Bystrzycy na linii Lublin-Łuków.
W oparciu o fundusze z rządowego programu przebudowano także perony na stacji Kraśnik między Lublinem Głównym a Stalową Wolą i przystankach Zamość Starówka oraz Zamość Wschód na odcinku Zawada-Hrubieszów.
Na liście zaplanowanych inwestycji są także przystanki w: Chełmie, Grabowie Szlacheckim, Milanowie, Bezwoli, Lisiowólce, Jaskach, Aleksandrowie, Żurawnicy, Sarnowie oraz w Zaklikowie.
Budżet rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 to ponad 1 mld zł. Program obejmuje ponad trzysta lokalizacji (207 na liście podstawowej, 107 na rezerwowej) w całej Polsce, gdzie będą wybudowane lub zmodernizowane przystanki. Chodzi przede wszystkim o lepszy dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.
PAP / RL / opr. WM
Fot. plk-sa.pl