Trzy kolejne dzieła Tamary Łempickiej trafią do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie. To wczesny szkic „Wzburzone konie” z 1925 roku oraz dwa obrazy „Misa z owocami” z 1949 roku i „Holenderka II” z 1957 roku.
CZYTAJ: „Naprawdę warto”. Tamara Łempicka już na stałe na lubelskim Zamku [ZDJĘCIA]
– Zakup dofinansowano z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – powiedział szef resortu Piotr Gliński: – To kontynuacja zakupu, który realizowaliśmy w tym roku. Po dość długich przygotowaniach udało się zakupić całą kolekcję Łempickiej, która znajdowała się w Meksyku, w miejscu, gdzie Łempicka mieszkała w ostatnich latach swojego życia i twórczości. Mamy łącznie 21 obiektów, bo dzisiaj trzy ostatnie przyjechały do Polski.
– Łempicka to jedna z największych polskich artystek, obok Bilińskiej czy Boznańskiej i wielu innych, ale na pewno najdroższa, bo przypomnę, że 2020 r. obraz Łempickiej został sprzedany za równowartość 82 mln zł. My kupowaliśmy trochę taniej, bo dzięki naszym kontaktom i możliwościom to się udało – podkreślił minister kultury.
CZYTAJ: 18 prac Tamary Łempickiej trafi do Polski. Piotr Gliński: to dzięki pracy muzealników
Dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska powiedziała, że nowo zakupione prace mają ogromną wartość merytoryczną dla badaczy twórczości malarki ze względu na ich przekrojowy charakter, obrazujący różne okresy działalności artystycznej Łempickiej: – Bowiem pochodzą z różnych czasów: od lat 20. do 1980 roku. Te trzy obiekty wzbogacą naszą wystawę stałą „Tamara Łempicka – ponad granicami”. Przekraczanie granic przez artystkę miało miejsce wiele razy. Wystawa będzie ponownie czynna za kilka tygodni, na początku grudnia, po tym jak konserwatorzy zajmą się pracami, opracują je, zabezpieczą w odpowiedni sposób. Na naszej stałej wystawie znajdzie się także wiele pamiątek, które dotychczas nie były prezentowane na żadnej z wystaw i które otrzymaliśmy w depozyt od rodziny malarki.
– W Meksyku (Łempicka) miała przyjaciela maestro Victora Manuela Contrerasa, który stał się kolekcjonerem jej dzieł sztuki. Łącznie maestro Contreras posiadał około 30 prac artystki. Niestety, po kolei je wyprzedawał w trakcie swojego życia – powiedziała, dodając, że maju tego roku kupiono dla Muzeum Narodowego w Lublinie 18 prac Łempickiej – 12 obrazów olejnych i 6 rysunków. Tych trzech maestro Contreras nie chciał nam sprzedać. Tak się stało, że w międzyczasie zmarł, a spadkobiercy postanowili jednak dokończyć pewną ideę, którą posiadał maestro, czyli spełnienia woli Tamary Łempickiej, aby posiadała coś w Polsce – tłumaczyła dr Katarzyna Mieczkowska.
Czasową ekspozycję obrazów Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” w 2022 roku odwiedziło rekordowe ponad 86 tysięcy osób.
Prezentowana od czerwca 2023 roku wystawa „Tamara Łempicka – ponad granicami” to stała ekspozycja poświęcona życiu i twórczości wybitnej polskiej malarki. Tym bardziej atrakcyjna, że w polskich muzeach państwowych do tej pory były jedynie 2 obrazy artystki.
RL / IAR / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Radek Pietruszka