Sześciu społeczników pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów znalazło się w finale konkursu Nagroda POLIN. Ogłoszenie laureatki lub laureata konkursu nastąpi 5 grudnia podczas uroczystej ceremonii w Muzeum Historii Żydów Polskich. Pula nagród w konkursie wynosi 77 tysięcy złotych. W gronie finalistów znalazła się chełmska przewodniczka i edukatorka Dorota Bida.
CZYTAJ: Mija rok od tragedii w Przewodowie [ZDJĘCIA]
– Celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku – zaznaczyła Olga Kaliszewska z działu Komunikacji Muzeum POLIN.
Dorota Bida z Chełma – jak charakteryzują organizatorzy konkursu – to przewodniczka i edukatorka, która tworzy wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie z zakresu kultury i historii chełmskich Żydów. Prowadzi m.in. działalność popularyzatorską w zakresie wiedzy o historii miasta w kontekście jej wielokulturowej przeszłości, przeprowadza lekcje muzealne, spacery historyczne śladami dziedzictwa żydowskiego w Chełmie, wspiera i konsultuje projekty edukacyjne z zakresu kultury żydowskiej i żydowskich mieszkańców miasta.
W 2021 roku dołączyła do grona sieci Liderów Dialogu. Od lat nawiązuje kontakty i koresponduje z potomkami Żydów chełmskich – Chelmerami głównie z Izraela, Stanów Zjednoczonych, także RPA, Brazylii i Niemiec. Udziela pomocy przy kwerendach archiwalnych mających na celu rekonstruowanie historii rodzinnych. Archiwizuje artefakty i kopie przedwojennych fotografii w postaci skanów, z albumów rodzinnych i pojedynczych cudem ocalałych jak ich właściciele. Podczas wizyt Chelmerów w rodzinnym Chełmie opiekuje się nimi, organizuje wspólne spotkania z mieszkańcami Chełma.
CZYTAJ: Nagroda od prezydenta dla siostry Anuarity Tutki z Puław
W 2019 roku w wyniku poszukiwań archiwalnych udało się odnaleźć ślady zaginionych członków rodziny Gutenberg i upamiętnić ich imiennie poprzez wmurowanie „Kamieni Pamięci”. Stolpersteiny zlokalizowane są przy ulicy Pocztowej 13. Podejmowane działania planuje i realizuje wspólnie z potomkami zrzeszonymi w Chelmer Organization of Israel. Najważniejszym wspólnie zrealizowanym projektem była organizacja 4-dniowych obchodów 80. rocznicy Zagłady chełmskiej społeczności żydowskiej.
Oprócz Doroty Bidy w gronie finalistów znaleźli się: Małgorzata K. Frąckiewicz z Łomży, Bożena Gajewska z Kutna, Stowarzyszenie Saga Grybów z Grybowa, Ewa Paul, reprezentująca Bełchatów i Sulmierzyce oraz Mariusz Sokołowski, przedstawiciel Wasilkowa i Białegostoku.
– Tegoroczni finaliści konkursu Nagroda POLIN to osoby, które niestrudzenie budują mosty, drążą, poszukują, przywracają pamięć i szerzą świadomość, a ich postawy i działania przywracają wiarę w lepsze jutro. Wyrażając ogromną wdzięczność za ich społeczną działalność, mamy nadzieję, że staną się oni inspiracją dla innych – mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2023.
Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas ośmiu laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 50 osób. Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.
Finał konkursu odbędzie się 5 grudnia w Muzeum POLIN. Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych instytucji. Podczas uroczystości premierowo zaprezentowane filmowe reportaże z miejsc, w których na co dzień działają finaliści Nagrody POLIN 2023.
Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Mecenasem konkursu oraz uroczystej Gali jest Jankilevitsch Foundation. Nagrody pieniężne ufundowali Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN – Tomek Ulatowski, Jankilevitsch Foundation oraz Odette and Nimrod S. Ariav Foundation, a także Ewa Masny-Askanas i Wiktor Askanas, oraz anonimowy darczyńca.
Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” i współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
PAP / RL / opr. AKos
Fot. polin.pl