W Internecie jest już dostępny trójwymiarowy model kościoła pobrygidkowskiego pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Lublinie. Specjalną aplikację stworzyła sama parafia.
Kościół digitalizowany był już wcześniej, ale etapami. Teraz wszystko zostało ujednolicone w trójwymiarowej formie cyfrowej i wgrane do aplikacji. W sumie w skład modelu wchodzi bryła kościoła i około 300 zabytków. Większość z nich pochodzi z XIX wieku, ale jak przypomina ksiądz rektor Dariusz Bondyra, są także i starsze. – Obraz św. Brygidy to wyjątkowe przedstawienie patronki Szwecji, patronki naszego kościoła. Jest to najcenniejszy zabytek w kościele, bo sięga XV wieku. Czyli można powiedzieć, że ten zabytek, obraz malowany na desce jest od samego początku świadkiem historii rozgrywającej się w murach tej świątyni.
Jest też XV-wieczny krucyfiks, przed którym modliło się sześć pokoleń lublinian. – To krucyfiks gotycki i możemy się pochwalić, że w całej Polsce takich krucyfiksów jest około 10. Jeden z nich znajduje się w naszym kościele – mówi ksiądz Dariusz Bondyra.
Oprócz obrazów w projekcie zostały uwzględnione tabliczki memoratywne, ławki czy kielichy mszalne. Za projektowanie i programowanie odpowiadał Łukasz Gładysz. – Każdy obiekt wymaga dość dobrego obfotografowania go w świetle w miarę neutralnym. Fotografie zamienia się na obiekt 3D, optymalizuje się go, żeby był jak najsprawniejszy w działaniu w przeglądarce internetowej. Taki proces trwa zwykle kilka tygodni.
Finalnie powstał trójwymiarowy projekt, który każdy może za darmo obejrzeć w Internecie. – Można rzeczywiście tę bryłę dowolnie przekładać, zbliżać, oddalać, oglądać ją sobie – wyjaśnia Łukasz Gładysz. – Odwzorowanie jest dosyć dobre, również to wewnętrzne. Ten model jest bardzo uproszczony, on pokazuje, jak te obiekty w środku są umieszczone względem siebie. Jeżeli klikniemy któryś z tych obiektów, przenosi on nas automatycznie na stronę archiwum, na której możemy o tym obiekcie poczytać. Projekt został już udostępniony w Internecie, lada moment pojawi się do niego link na stronie pobrygidkowski.pl.
CZYTAJ: Budynek kościoła w 3D. Wyjątkowa aplikacja lubelskiej parafii
Stworzenie aplikacji przekroczyło 70 tys. złotych, ale parafia otrzymała na ten cel dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Świątynia powstała jako pomnik-wotum dziękczynne Władysława Jagiełły za zwycięstwo odniesione nad Krzyżakami pod Grunwaldem. Kościół został wybudowany dla zakonu brygidek i brygidów sprowadzonych z Gdańska w 1412 roku.
FiKar / opr. LisA
Fot. archiwum