Blisko 600 osób wzięło udział w 8. Lubelskim Biegu Niepodległości organizowanym przez Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.
Zawodnicy biegali w Ogrodzie Saskim w Lublinie. – Nie jesteśmy w „szufladce”, że jak pójdziemy pomachamy flagami, to jesteśmy najlepszymi patriotami. Cały czas tłumaczę moim uczniom, że jest tak dużo różnych form patriotycznych, że jak będą dobrymi ludźmi, będą płacić podatki i dobrze się uczyć, to też będą patriotami. Ale trzeba pamiętać, że ważna jest tradycja, przeszłość, ci, którzy ginęli za ojczyznę – mówi jeden z uczestników. – Nie chodzi o rywalizację, tylko o to, żeby pobiec i pamiętać o bohaterach, którzy oddali za nas życie. Biegnę dla przyjemności. Chcę upamiętnić ten dzień. Poza tym wspieram córkę i lubię biegać – dodają inni.
– Upamiętniamy Biegiem Niepodległości 105. rocznicę naszej niepodległości, ale też tych wszystkich, którzy dołożyli do niej swoją cegiełkę. Te pokolenia Polaków, które przez 123 lata, kiedy Polski nie było na mapie Europy, walczyły o niepodległość – zaznacza Marek Wątorski, prezes zarządu Fundacji „Ruchu Solidarności Rodzin”.
CZYTAJ: Prezydent wręczył wysokie odznaczenia państwowe [ZDJĘCIA]
Skąd pomysł, żeby wziąć udział w tym biegu? Odpowiedzi uczestników były różne: – Córka mnie namówiła. Przez znajomych, biegniemy z koleżankami. Lubię sport, wiec stwierdziłam, że powinnam się zapisać. Syn mnie namówił, jego pan od historii działa w organizacji zawodów. Wuefista w szkole zachęcał.
– Wielu młodych Polaków odchodzi od tradycji, a taki bieg jest dobrym sposobem, żeby ich przekonać do patriotyzmu w taki fajniejszy sposób. Jest to fajna aktywność, ważna w rozwoju i w zdrowym życiu. Super, że są takie inicjatywy, szkoda, że dopiero teraz się zdecydowałem na udział w nich, ale myślę, że będziemy to kontynuować.
Biegacze rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych – od uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, po dorosłych i nauczycieli.
Podobne Biegi Niepodległości zorganizowano dziś m.in w Chełmie i w Białej Podlaskiej. Tam również odbył się rajd rowerowy oraz turniej szachowy.
W Zamościu za to pływano dla Niepodległej.
MaTo / PJ / opr. WM / ToMa
Fot. Krzysztof Radzki