Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny dla osób zagrożonych kryzysem psychicznym powstał przy Ośrodku Psychiatrii Środowiskowej i Psychoterapii Ex Cordis w Lublinie. To pierwszy punkt w stolicy regionu, który działa w ramach pilotażowego rządowego programu Centrum Zdrowia Psychicznego.
– Istotą programu jest bezpłatna, kompleksowa, całodobowa i szybka pomoc – mówi Izabela Hanczyn, specjalista terapii środowiskowej oraz psychoterapii i uzależnień. – Chodzi o to, aby wszystkie osoby zaangażowane w pomoc w ramach współpracy jak najszybciej i najskuteczniej mogły udzielić tej pomocy. Właśnie stąd idea tego punktu całodobowego, kiedy pacjent może też zatelefonować albo przyjść w nocy.
Ważny jest też podział pacjentów na przypadki pilne, nagłe i stabilne. – Na pomoc osobom z kategorii pilnych i nagłych mamy 72 godziny, żeby jakoś zareagować. To nie znaczy oczywiście, że w ciągu jednej godziny pacjent zostanie zaopiekowany i przez lekarza i przez psychoterapeutę, ale przynajmniej możemy umówić się z pacjentem czy z rodziną, lekarz lub terapeuta środowiskowy pojedzie na wizytę i będzie w stanie wesprzeć pacjenta i jego rodzinę.
CZYTAJ: Eksperci łączą siły, by przeciwdziałać narastającym problemom psychicznym wśród młodzieży
Punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny działa przy ulicy Lwowskiej 12 w Lublinie. Na wizytę nie jest wymagane skierowanie. Szczegóły można znaleźć na stronie www.excordis.pl.
LilKa / opr. LisA
Fot. Ex Cordis FB