Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli obchodzi 70-lecie istnienia. Jubileusz jest okazją do podsumowania zmian, jakie zaszły w lubelskiej lecznicy.
– Od 40 lat pracuję w tym szpitalu i mogę śmiało powiedzieć, że to jeden z najnowocześniejszych ośrodków w Europie – mówi lekarz specjalista radioterapii onkologicznej COZL, dr n. med. Krzysztof Paprota. – Zaczynaliśmy od bardzo skromnych pomieszczeń, natomiast to, co mamy dzisiaj, to naprawdę najwyższy poziom. Są warunki, możliwości techniczne, możliwości lokalowe. Jest dostępność do technologii, jeśli chodzi o wszystkie podstawowe dziedziny leczenia w onkologii, czyli chirurgię onkologiczną, radioterapię onkologiczną i chemioterapię – to wszystko mamy do dyspozycji.
Jednym z głównych tematów poruszanych podczas konferencji z okazji jubileuszu są postępy w leczeniu raka skóry.
– Chirurgia jest podstawą, która wyleczy 90 procent nowotworów skóry, w pozostałych przypadkach mamy inne, skuteczne metody np. immunoterapia – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. – Podajemy przeciwciała, które aktywują nasze komórki układu immunologicznego, żeby walczyły z nowotworem. To daje ok. 50 procent szans, że chory nawet w bardzo zaawansowanym przypadku będzie wyleczony lub będzie miał długotrwałą kontrolę choroby. Drugi sposób leczenia to tzw. leki ukierunkowane, leki celowane. Wiemy, że ok. 50 procent czerniaków ma specyficzne zaburzenie genu, który nazywa się BRAF. Mamy dostępne trzy terapie łączone, które są stosowane w Polsce. Dają bardzo szybkie odpowiedzi, ale nie są aż tak długotrwałe jak w przypadku immunoterapii.
CZYTAJ: Profesor Elżbieta Starosławska: Pacjent jest dokładnie diagnozowany już na etapie izby przyjęć
Konferencja z okazji 70-lecia potrwa do soboty (18.11). Spotkania i dyskusje tematyczne odbywają się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera w Lublinie.
RyK / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska