Rekonstrukcję grodziska w Chodliku w technologii rozszerzonej rzeczywistości przygotuje Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Zostanie zbudowany wirtualny świat Słowiańszczyzny okresu plemiennego, oparty na dotychczasowych wynikach badań naukowych – zarówno tych współczesnych, jak i przeprowadzonych w połowie ubiegłego wieku przez profesora Aleksandra Gardawskiego.
CZYTAJ: Wirtualny wehikuł czasu. Spacer po średniowiecznym grodzisku [ZDJĘCIA]
Naukowcy i studenci z Politechniki Lubelskiej sprawdzą, jaki będzie samochód przyszłości. Projekt zakłada zbudowanie doświadczalnego pojazdu wyścigowego oraz wykorzystanie technik symulacji komputerowej.
CZYTAJ: Jaki będzie samochód przyszłości? Sprawdzą to na lubelskiej uczelni [ZDJĘCIA]
Obelisk upamiętniający Stanisława Witeszczaka – legionistę, nauczyciela zamojskiej „Mickiewiczówki”, oficera zamordowanego w Katyniu, odsłonięto w czwartek (23.11) w Zamościu. Zajęło się tym stowarzyszenie „Aktywni razem” z Zamościa, które szukało osób mało znanych, a zasłużonych dla miasta.
CZYTAJ: Legionista, nauczyciel i oficer. Upamiętniono Stanisława Witeszczaka [ZDJĘCIA]
Planowany dom kultury na osiedlu „Za torami” w Białej Podlaskiej stał się przedmiotem sporu. Na utworzenie takiej placówki, której na osiedlu brakuje, miasto chce wykupić i wyremontować jeden z budynków prywatnych przy ulicy Kruczej. Jednak jak na razie nie ma zgody na to radnych Zjednoczonej Prawicy i Białej Samorządowej.
CZYTAJ: Prywatny budynek zostanie domem kultury? Nie ma zgody wszystkich bialskich radnych
Program prowadziła Agata Zalewska.