18.11.2023 Aleksandra Głogowska „Dwie rozmowy”

dwie rozmowy plakat b1 v1 b2222 2023 11 16 155031

„Dwie rozmowy” Zygmunta Krasińskiego to słuchowisko, które powstało w ramach Kolekcji Sztuki Romantycznej realizowanej przez Fundację Kreatywna Przestrzeń.

Autorką adaptacji i reżyserką jest Aleksandra Głogowska, opracowania muzycznego prof. Agata Sapiecha.

Występują: Krzysztof Szczepaniak, Szymon Kuśmier, Jerzy Zelnik, Marta Kurzak i Marcin Przybylski.

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska.

„Co łączy „Irydiona” z „Nieboską Komedią”?” – pyta Aleksandra Głogowska. „Akcja obu dzieł toczy się w ważnym dziejowym momencie, momencie burzenia starego ładu. Temat uniwersalny, powtarzający się cyklicznie, choć w przypadku dramatów Zygmunta Krasińskiego ich akcję dzielą dziesiątki wieków. Główne przesłanie obu dramatów jest podobne. To niszcząca siła rewolucji, która prowadzi nie tylko do klęski pokonanego obozu, ale też do moralnej przegranej zwycięzców, którzy władzę zdobyli siłą i nieetycznymi metodami.

Zaczerpnięta z „NieBoskiej Komedii” rozmowa Hrabiego Henryka z Pankracym oraz rozmowa bohatera kolejnego utworu Krasińskiego, czyli tytułowego Irydiona z Kornelią, Wiktorem i Symeonem prowadzona z katakumbach to fascynujący przykład rozprawy filozoficznej. Przesłanie „Irydiona” jest bardzo bliskie postawie Henryka z „NieBoskiej Komedii”. To po pierwsze pochwała konserwatyzmu, przekonanie, że świat powinien toczyć się w zgodzie z boskim porządkiem, stać po stronie odwiecznych wartości, podtrzymywać etos arystokracji. Rewolucja utożsamiana jest z zagrożeniem, bo niesie w sobie niepewność i destrukcję. Te wszystkie obawy są bliskie postawie Krasińskiego. Przewrotnością tego zestawienia jest natomiast fakt, że postawa bohatera Irydiona jest bliższa postawie Pankracego z „NieBoskiej komedii”. To tylko potwierdza tezę, że w życiu nic nie jest jednoznaczne. I po raz kolejny udowadnia, że Zygmunt Krasiński jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu i nie może odejść w zapomnienie.”

Premiera: Polskie Radio Lublin, Polskie Radio RDC, 18.11.2023, godz. 20:15

Fot. nadesłane

Exit mobile version