W tym roku Narodowe Święto Niepodległości przypada w sobotę (11.11). W tym dniu większość sklepów i aptek będzie zamkniętych. Tego dnia można skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
CZYTAJ: W piątek nie załatwisz sprawy w Urzędzie Miasta Lublin
Gdzie szukać pomocy medycznej?
Należy tam udać się np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych – zwłaszcza, jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych. Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie lubelskim można znaleźć poniżej oraz w załączniku na końcu tekstu.
W przypadku nagłych problemów dentystycznych można także skorzystać ze stomatologicznej pomocy doraźnej. Jej punkty działają w: Lublinie, Łukowie, Kraśniku, Łukowie, Janowie Lubelskim i Zamościu. Ich listę i godziny otwarcia można znaleźć TUTAJ.
Pomoc na SOR-rze
W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Wówczas należy zadzwonić pod numer 112 lub 999 i wezwać zespół ratownictwa medycznego. NFZ podkreśla, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.
Zespół ratownictwa medycznego należy wezwać, jeśli ktoś w naszym otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.
Fundusz zwróca uwagę na to, że pomoc medyczna w izbach przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej.
Adresy i dane kontaktowe do SOR-ów i izb przyjęć można znaleźć poniżej.
Apteki całodobowe w województwie lubelskim
Sprawdź, gdzie 11 listopada można kupić leki i skorzystać z pomocy farmaceuty. Te apteki otwarte są przez całą dobę.
Apteki całodobowe czynne są po to, aby pomagać pacjentom w nagłych wypadkach. Można w nich dostać szeroką gamę produktów leczniczych. Najczęściej sprzedaż w aptece całodobowej odbywa się przez okienko, a pacjent nie wchodzi do środka pomieszczenia.
– Pomimo tak ważnego święta, nie powinniśmy mieć problemów z wykupieniem leków – mówi wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie Tomasz Barszcz. – Na terenie miasta Lublin będą czynne te apteki, które pełnią pracę w trybie całodobowym. To kilka aptek. Natomiast w samym województwie lubelskim będzie trwał normalny dyżur aptek, czyli tam, gdzie apteki zostały wyznaczone do pełnienia dyżuru, będą ten dyżur pełniły. Nie powinno być żadnych problemów z realizacją recept, podobnie zresztą jak w każdy inny weekend czy święta.
Sprawdź, które apteki są całodobowe:
Biłgoraj
- Apteka pod Gwiazdą, ul. gen. Sikorskiego 5
Tel. 531 676 137
Chełm
- Apteka Błękitna, ul. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera 10
Tel. 82 565 38 82
Dęblin (Apteka jest czynna od 8:00 do 23:00)
Ul. Szpitalna 2
Tel. 81 5518566
Janów Lubelski
- Apteka Janowska, ul. Bialska 28
Tel. 158725059
Krasnystaw
- Apteka Eskulap, ul. Okrzei 15
Tel. 82 576 21 01
Lubartów
- Apteka na Mickiewicza, ul. Mickiewicza 3-5
Tel. 81 854 47 05
Lublin
- Apteka DOZ, ul. Witolda Chodźki 3A/1
Tel. 800 110 110 - Apteka Eskulap, ul. Obywatelska 4
Tel. 81 465 37 38 - Apteka na Zana Curate, ul. Tomasza Zana 27
Tel. 81 528 02 98
Łęczna
- Apteka WAMEX, Aleja Jana Pawła II 99
Tel. 81 462 98 99
Kraśnik
Ryki
- Apteka, ul. Poniatowskiego 64
Tel. 81-865 22 31
Tomaszów Lubelski
- Apteka, ul. Lwowska 69
Tel. 84 542 10 33
Świdnik
- Apteka FRAGAL, ul. Racławicka 39
Tel. 81 751 35 45
Zamość
- Apteka Vitamed, ul. Wyszyńskiego 3
Tel. 84 639 82 22
- Apteka Hetmańska, Al. Jana Pawła II 8
Tel. 84 600 00 02
Sklepy
11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości działalność sklepów będzie ograniczona – przypomina Inspektorat Pracy.
CZYTAJ: W piątek nie załatwisz sprawy w Urzędzie Miasta Lublin
– Co do zasady w święta jest zakaz handlu. Ustawa wprowadza jednak pewne odstępstwa – mówi Katarzyna Wydra z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. – Dotyczą one przede wszystkim pewnego rodzaju placówek czy asortymentów towaru. Działalność handlowa może być prowadzona na stacjach benzynowych, w cukierniach, w kwiaciarniach, aptekach czy ewentualnie w placówkach handlowych zlokalizowanych na dworcach kolejowych, czy portach lotniczych. A drugą możliwością jest to, że w placówce handlowej tę działalność będzie prowadził osobiście właściciel lub będzie to robił przy pomocy bliskich osób.
Święto wypada w tym roku w sobotę i jest to dzień ustawowo wolny od pracy, więc wszystkie zakłady pracy, w tym sklepy, dyskonty i markety tego dnia są zamknięte.
Zamknięte będą m.in.: Aldi, Auchan, Biedronka, Carrefour, Kaufland, Lidl, Stokrotka.
Nieczynne będą także markety budowlane, jak Bricoman, IKEA Lublin, Leroy Merlin, Obi.
11 listopada nieczynne będą także placówki świadczące usługi pocztowe.
Przypominamy, że najbliższa niedziela – 12 listopada – jest niehandlowa.
Gdzie zrobić zakupy?
Otwarte są wyłącznie te sklepy, w których za kasą w dniu świątecznym będzie stał właściciel. Zakupy można zrobić także na stacjach benzynowych. Czynne są także wybrane sklepy sieci Żabka.
CZYTAJ: Weekend przywita nas deszczową aurą. Będzie też chłodniej
Niedziele handlowe 2023
W 2023 roku jest 7 niedziel handlowych ze wszystkimi ogólnodostępnymi usługami handlowymi. Najbliższe niedziele handlowe to 17 grudnia i 24 grudnia.
KS / ToMa / AKos
Fot. archiwum RL / nfz-lublin.pl
Pliki:Lista nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – ADRESY I TELEFONY