– 150 szkół w woj. lubelskim uczestniczy w programie mediacji rówieśniczych, którego celem jest nauka rozwiązywania szkolnych sporów wśród uczniów. Uczestniczą nim uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz klas 6-8 szkół podstawowych – mówiła w Radiu Lublin sędzia Małgorzata Kowalska, koordynator ds. mediacji w okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie.
CZYTAJ: Potrącenie 16-latki na przejściu dla pieszych [ZDJĘCIA]
Jak tłumaczyła, po przeszkoleniu przez profesjonalnego mediatora, młodzież w danej szkole wybiera spośród siebie arbitra, tzw. mediatora rówieśniczego. – Była taka sytuacja w jednej szkół, że dwie dziewczynki weszły w spór. Jedna zaczęła bardzo mocno hejtować drugą, bo odbiła jej chłopaka. Mediator z sąsiedniej klasy, uczeń, bardzo skutecznie przeprowadził mediacje. Dziewczyny się pogodziły, klasa się na nowo skonsolidowała i ten spór nie wyszedł dalej. Bo jeżeli włączają się rodzice, to często jest tak, że sprawy się kończą na wokandzie sądowej.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Dziś (20.10) podczas uroczystego podsumowania kolejnej edycji programu mediatorzy rówieśniczy otrzymają nagrody. Program „Mediacje rówieśnicze metodą bezkonfliktowego rozwiązywania szkolnych sporów wśród uczniów szkół województwa lubelskiego” jest prowadzony od 2008 roku.
RCh / opr. AKos
Fot. RL