Źródła finansowania działalności NGO, czyli organizacji pozarządowych, specyfika ich działania na terenach wiejskich oraz relacje publiczne w takich organizacjach to główne tematy Lubelskiego Forum NGO, które trwa w Lublinie.
– To właśnie organizacje pozarządowe są niezastąpione, jeśli chodzi o działania w sytuacjach kryzysowych. Pokazała to np. pandemia czy wojna w Ukrainie – mówi dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, Małgorzata Romanko. – Wyzwaniem jest edukacja organizacji pozarządowych w zakresie pozyskiwania środków finansowych. Organizacje chcą się rozwijać. Z roku na rok obserwujemy coraz większą aktywność mieszkańców naszego województwa. Dla przykładu powiem o kołach gospodyń wiejskich, gdzie zajmujemy trzecie miejsce w Polsce.
– W województwie lubelskim mamy 8 tys. organizacji, z czego 5 tys. jest bardzo aktywnych. To spora grupa, przed którą stoją wyzwania – mówi prezes Związku Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych, Wojciech Dec. – Myślę, że to jest wyzwanie, żeby organizacje chciały się zrzeszać, federalizować, sieciować. Każda organizacja myśli, że sama sobie poradzi, ale tylko takie duże związki stowarzyszeń mają wpływ na zmiany przepisów prawnych, które byłyby korzystne dla organizacji pozarządowych i sektora pozarządowego.
W trakcie spotkania zostaną wręczone „Nagrody Trzeciego Sektora” przyznane przez Radę Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego. Forum odbywa się w Centrum Spotkania Kultur i potrwa do jutra (13.10).
RyK / opr. WM
Fot. Piotr Michalski