Nagrodę imienia Jerzego Giedroycia otrzymał pisarz, publicysta, krytyk architektury Grzegorz Piątek. Wyróżnienie zostało przyznane przez kapitułę za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939″.
– To wyjątkowa książka, która wyróżniła się na tle pozostałych dziewięciu nominowanych – mówi dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS profesor Iwona Hofman, która wręczyła nagrodę. – Na czym polega wyjątkowość tej książki? Na spojrzeniu historyka, architekta i osoby wrażliwej społecznie na to, jak w Gdyni, projekcie nieskończonym z powodu wybuchu wojny, ścierały się napięcia pomiędzy oczekiwaniami i możliwościami formalnymi ludzi i instytucji.
– To nagroda nie tylko bardzo prestiżowa, ale też bardzo ważna jest osoba patrona, który był bardzo odważny intelektualnie – mówi nagrodzony Grzegorz Piątek. – Inspiracją było przede wszystkim miasto Gdynia, które okazało się dla mnie soczewką, przez którą można patrzeć na Polskę międzywojenną. Na wszystkie jej wady i zalety, wszystkie jej słabości i szanse, które zostały wykorzystane lub nie. Architektura okazała się wspaniałym medium, za pomocą którego można opowiedzieć o epoce.
Nagroda imienia Jerzego Giedroycia została ustanowiona w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci redaktora i polityka oraz twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu. Jest przyznawana podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To jedna z najważniejszych nagród naukowych w Polsce.
CZYTAJ: UMCS zainaugurował rok akademicki [ZDJĘCIA]
Grzegorz Piątek to pisarz, publicysta, krytyk architektury, z wykształcenia architekt. Pisze o ludziach i miastach, architekturze i historii. Finalista Nagrody Literackiej Nike, laureat Paszportu Polityki 2023, Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy oraz – dwukrotnie – Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
EwKa / opr. PrzeG
Fot. Krzysztof Radzki