Na lotnisku w Tel Awiwie jest m.in. 8-osobowa grupa uczniów i dwóch nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie. Uczniowie byli zaproszeni przez szkołę w Palestynie, która współpracuje z chełmską placówką.
CZYTAJ: „Staramy się zorganizować jak najszybszy powrót”. Młodzież z Chełma utknęła w Izraelu
– Na lotnisko udało się nam dostać dosłownie w ostatniej chwili. Większość lotów została odwołanych – mówi będący na lotnisku w Tel Awiwie, opiekun grupy Andrzej Wojtaszek. – Izraelczycy są bardzo zaskoczeni. To jest największy atak od 30 lat. Żadne loty nie działają. Obsługiwana jest tylko wschodnia Azja, Afryka, do Europy żadne loty nie działają. Nasz lot został odwołany. Śpimy na podłodze, ale oczekujemy na pomoc chełmskich władz i wierze, że im się uda nam pomóc. Jeśli chodzi o kontakt z ambasadą polską, to jest on różny. Ambasada zbiera informacje na temat Polaków, którzy są tutaj. Będzie się ona starała uruchomić dodatkową linię lotniczą dla Polaków, którzy są tutaj uziemieni. Na lotnisku jest dosyć bezpiecznie, są schrony. Wczoraj (07.10) mieliśmy dwa ataki rakietowe w Tel Awiwie i uciekaliśmy do schronów na lotnisku.
– My byliśmy na koncertach w samej Palestynie. Zostaliśmy zaproszeni przez palestyńską szkołę. Było bardzo sympatycznie. Później musieliśmy przekroczyć przejście izraelskie. Byliśmy na Zachodnim Brzegu, blisko Betlejem i mieliśmy szczęście w nieszczęściu, bo gdybyśmy wyjechali półgodziny później to mielibyśmy problem. Izraelczycy mieli już problem z ewakuacją z Zachodniego Brzegu. Na samym lotnisku jest dość spokojnie, wszyscy śpią, roznoszą trochę wody. Nasze dzieciaki są w dobrej kondycji, są zaopatrzone. Uczniów jest ośmioro i dwoje opiekunów – dodaje Andrzej Wojtaszek.
Uczniowie wraz z nauczycielami wyjechali do Palestyny w ramach projektu naukowo-artystycznego „Muzyka narodów ponad podziałami – Music of nations beyond divisions”. Projekt był realizowany w Beith Sahour w Palestynie, które jest jednym z miast partnerskich Chełma.
3 października dyrektor szkoły podpisał umowę o współpracy i partnerstwie z prestiżowym uniwersytetem The Edward Said Nationale Music Conservatory.
CZYTAJ: Atak Hamasu na Izrael. Zginęło kilkaset osób [ZDJĘCIA i AKTUALIZACJA]
Komunikat MSZ
Ambasada RP w Izraelu od początku kryzysu pozostaje w stałym kontakcie z obywatelami RP przebywającymi na miejscu. Sytuacja jest trudna i bardzo dynamiczna. Nie funkcjonują przejścia graniczne z Jordanią. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wprowadziło czwarty, najwyższy poziom ostrzeżenia dla podróżujących na całym terytorium Izraela i odradza jakiekolwiek podróże do tego kraju.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom RP, żeby nie opuszczali bezpiecznego schronienia do momentu wyklarowania się sytuacji. Apelujemy do naszych Rodaków przebywających w Izraelu o nawiązanie kontaktu z placówką, jeśli jeszcze tego nie zrobili. Można do tego wykorzystać adres mailowy lub numer alarmowy placówki.
Ambasada RP w Tel Awiwie, Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah i Centrala MSZ pozostają w stałym kontakcie z partnerami międzynarodowymi i monitorują sytuację na miejscu. W działania zaangażowane są także polskie placówki w Libanie, Jordanii i Egipcie.
Ze względu na prawie całkowite zamknięcie lotniska oraz ograniczenia na przejściach granicznych, ewakuacja nie jest na chwilę obecną możliwa.
Prosimy o obserwowanie mediów społecznościowych placówek i MSZ, na których na bieżąco będą pojawiać się informacje ważne z punktu widzenia przebywających w Izraelu obywateli RP.
Prosimy ponadto o zapoznanie się z poniższymi zaleceniami bezpieczeństwa:
- Jeśli przebywasz w bezpiecznym miejscu – zostań tam. Największe niebezpieczeństwo grozi Ci podczas przemieszczania się po kraju – nie zmieniaj miejsca pobytu, chyba że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Granice lądowe z Jordanią są zamknięte, a MSZ odradza próby przejazdu przez granicę z Egiptem.
- Nie jedź na lotnisko. Przejazd na lotnisko nie przybliży Cię do powrotu do kraju i będzie większym zagrożeniem, niż pozostanie w domu lub hotelu. Osoby, które już znajdują się na lotnisku, powinny tam na razie pozostać i nawiązać kontakt ze swoimi przewoźnikami.
- Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, skontaktuj się z placówką w sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +972 547 444 106 lub e-mail: telaviv.wk.dyzurny@msz.gov.pl.
- Podaj swoje miejsce pobytu i liczbę Polaków, którzy z Tobą przebywają.
- Stosuj się do zaleceń miejscowych służb. Prosimy także o rejestrację w systemie Odyseusz.
- Pilnuj, żeby Twój telefon był zawsze naładowany. Jeśli masz taką możliwość, kup wodę i coś do jedzenia.
Sytuacja w Izraelu jest trudna i zmienia się z godziny na godzinę. Obserwuj media społecznościowe Ambasady RP w Tel Awiwie – Twitter Ambasady RP w Tel Awiwie i Facebook. Będziemy za ich pośrednictwem informować o rozwoju sytuacji.
Odwołane loty
Największe linie lotnicze odwołały loty do Tel Awiwu po wczorajszym ataku Hamasu na Izrael. Połączenia wstrzymały między innymi American Airlines, Air France, Lufthansa, Emirates Ryanair, Aegean Airlines oraz PLL LOT.
– Biorąc pod uwagę obecną sytuację w zakresie bezpieczeństwa w Tel Awiwie, Lufthansa odwołuje wszystkie loty do i z Tel Awiwu, do poniedziałku włącznie – poinformowała rzecznik niemieckiego przewoźnika. „Do odwołania” połączenia wstrzymało również Air France.
Decyzję o odwołaniu lotów z Warszawy do Tel Awiwu podjęły również Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Wizz Air.
Niektóre linie nie wstrzymały komercyjnych połączeń z portem lotniczym Ejlat, drugim międzynarodowym lotniskiem w Izraelu.
Liczba ofiar śmiertelnych palestyńskich ataków na Izrael sięgnęła 300, rannych jest ponad półtora tysiąca osób. Zginęło też co najmniej 256 Palestyńczyków.
Hamas wystrzelił wczoraj w kierunku Izraela co najmniej dwa i pół tysiąca rakiet. Kilkudziesięciu bojowników przedostało się też na terytorium Izraela. W odpowiedzi na ataki Hamasu Izrael bombardował Strefę Gazy. Izraelskie władze odcięły dostawy elektryczności od palestyńskiej enklawy.
PAP / RL / RMaj / opr. AKos
Fot. Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ignacego Paderewskiego w Chełmie / PAP/EPA/MOHAMMED SABER