Eksperci z Ponadregionalnego Centrum Urazów Narządu Wzroku w Lublinie przeprowadzili skomplikowaną operację usunięcia z oka 1,5-centymetrowego drutu. Było to możliwe m.in. dzięki specjalnemu mikroskopowi cyfrowemu z wizualizacją 3D.
– Operacja była skomplikowana, było bardzo duże ryzyko utraty wzroku i gałki ocznej – mówi kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, profesor Robert Rejdak. – Mamy duże doświadczenie i przygotowanie sprzętowe. W tym przypadku mieliśmy najnowszy mikroskop cyfrowy. Przeprowadziliśmy ciężki zabieg, który obejmował: operację zaćmy pourazowej, usuniecie ciała obcego (drutu) i wykonanie witrektomii (operacja wykonywana w tylnym odcinku gałki ocznej na ciele szklistym i siatkówce – red.). Zabieg przebiegł z sukcesem. Pacjent dzisiaj widzi, dochodzi do zdrowia. Tu jeszcze dochodzi zagrożenie infekcją. Pamiętajmy, że zranienia takim ciałem obcym oznaczają ryzyko wniknięcia bakterii czy innych drobnoustrojów i ciężkiej infekcji oka.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Nowoczesny niemiecki mikroskop pomaga leczyć w lubelskim szpitalu
Pacjentowi metalowy drut w oku utknął podczas prac remontowych. Lekarze przypominają, że przy takich pracach nie należy zapominać o odpowiedniej jakości okularach ochronnych i apelują o ich używanie.
RyK / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska