Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie stanie się samowystarczalna energetycznie, a mieszkańcy odczują to w czynszach, otrzymując darmowe ogrzewanie.
CZYTAJ: Milionowe wsparcie dla szpitala na zieloną energię [ZDJECIA]
Rozpoczyna się budowa farm fotowoltaicznych oraz pomp ciepła, które zmienią wytworzoną energię elektryczną w energię cieplną. Inwestycja została dofinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Spółdzielnia w Lubartowie jako pierwsza w Polsce rezygnuje z ciepła systemowego produkowanego przez ciepłownię węglową na rzecz energii odnawialnej.
– To niezwykle ważna inwestycja z punktu widzenia mieszkańców tej spółdzielni – mówi wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak. – To dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w 50 procentach powoduje, że skala inwestycji da ponad 3,5 megawata w produkcji energii wraz z zainstalowanymi pompami ciepła. Mieszkańcy de facto będą mieli w perspektywie kilku lat darmowe ciepło w mieszkaniach. To spowoduje radykalną obniżkę czynszu mieszkaniowego, więc jest to dobre rozwiązania zarówno dla mieszkańców jak i dla środowiska.
Inwestycja obejmie 90 budynków, a jej wartość to ok. 70 mln zł. Lubartowa spółdzielnia pozyskała 50 proc. środków w ramach programu Grant OZE wdrażanego przez BGK.
PaSe / opr. LisA
Fot. pixabay.com