Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Klinika Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie chce dołożyć swoją cegiełkę do budowania zachowań prozdrowotnych i promować profilaktykę. Dlatego w najbliższą niedzielę (15.10) w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Breast Fest. To możliwość wykonania bezpłatnej mammografii oraz USG piersi, ale także wzięcia udziału w praktycznych warsztatach.
CZYTAJ: Raka można pokonać. Marsz Różowej Wstążki przejdzie przez Lublin [ZDJĘCIA]
– Szacujemy, że w Polsce jest rocznie ponad 22 tysiące zachorowań na raka piersi – mówi dr hab. n. med. Andrzej Kurylcio z Klinki Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego numer 1. – To są dosyć oględne szacunki w związku z niedorejestrowaniem w Krajowym Rejestrze Nowotworów, niemniej jednak rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W chwili obecnej jest drugą przyczyną zgonów. Poza tym jest to nowotwór złośliwy, który ma długą fazę przedkliniczną, więc możemy znaleźć go w ramach badań przesiewowych.
– Nikt nie może być pewny, że uniknie zachorowania – mówi Zuzanna Pelc, lekarz onkolog w trakcie specjalizacji, na co dzień pracująca w Klinice Chirurgii Onkologicznej UM w Lublinie. – Niestety jest niepokojąca tendencja, że rak piersi pojawia się u coraz młodszych kobiet. Najlepszą metodą walki z chorobą onkologiczną jest profilaktyka. Badania profilaktyczne nie są badaniami, które mają nam zapewnić brak możliwości zachorowania. Są to badania, które umożliwią nam wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie, kiedy możliwości leczenia są o wiele mniej agresywne i szansa na trwałe wyleczenie jest znacznie większa.
– Gros zachorowań to zachorowania uwarunkowane tym, jak żyjemy, jak się odżywiamy, jak się zachowujemy – mówi dr hab. n. med. Andrzej Kurylcio. – Chodzi o zachowanie pewnym proporcji – wolność od dymu tytoniowego, zmniejszenie masy ciała, jak i zmniejszenie spożycia alkoholu, czerwonego mięsa.
CZYTAJ: Sztuczna inteligencja pomaga w wykrywaniu raka piersi
– Duże znaczenie mają czynniki genetyczne oraz występowanie rodzinne – mówi Zuzanna Pelc. – Dzięki współpracy z laboratorium genetycznym podczas Breast Festu będzie można wykonać sobie takie badanie z krwi. Jest to najbardziej dokładne i miarodajne badanie.
Jeżeli w naszej rodzinie występowała diagnoza raka piersi lub kiedy same jesteśmy osobami chorymi, to warto nasze córki, siostry skierować na takie badanie. U siebie samej także warto ocenić tę mutację, ponieważ może to wpływać na dobór dalszego leczenia.
– Powinien nas zaniepokoić badalna zmiana w piersi – czy to będzie guz, czy zgrubienie – mówi dr hab. n. med. Andrzej Kurylcio. – Może zaniepokoić nas wydzielanie, zwłaszcza z jednej brodawki, treści krwistej. Może zaniepokoić wciąganie skóry, zaburzenie symetrii. To są takie objawy, które pacjentka sama jest w stanie znaleźć u siebie. Może również niestety przebiegać to z zajęciem węzłów chłonnych, i wtedy palpacyjna zmiana pod postacią guzka w jamie pachowej również może zaniepokoić.
– To, co jeszcze warto podkreślić, to że nie każda zmiana guzkowa albo zmiana, którą wyczuwamy w piersi, jest chorobą nowotworową – mówi Zuzanna Pelc. – Dużo też innych rozpoznań – są zmiany torbielowate, jest tzw. gruczolakowłókniak, czyli najbardziej powszechna zmiana łagodna w piersiach, szczególnie u kobiet młodych. Jeżeli coś zwróci naszą uwagę, nie musimy od razu się niepokoić myśląc o chorobie onkologicznej, ale jednocześnie absolutnie nie możemy sobie pozwolić na bagatelizację takiego problemu.
– Będzie możliwość odbycia konsultacji czy z chirurgiem onkologiem czy z onkologiem klinicznym czy konsultacji dietetycznych. Bardzo ważna rzecz w dzisiejszych czasach – będą konsultacje psychologiczne i psychoonkologiczne – dodaje dr hab. n. med. Andrzej Kurylcio.
– W trakcie Breast Fest chcemy zaprezentować ten szeroki wachlarz aspektów, które wiążą się z rakiem piersi, z leczeniem i z dbaniem o jakość życia, bo tak naprawdę nasz dobrostan psychiczny istotnie przekłada się na jakość leczenia, na to, jak sobie z tym radzimy, jaką mamy energię i siłę do dalszej walki – mówi Zuzanna Pelc.
Breast Fest rozpocznie się o godzinie 12.00 i potrwa do 18.00.
Na warsztaty obowiązują zapisy.
LilKa/ opr. DySzcz
Fot. archiwum/ med-space.pl