Z sołtysami powiatu ryckiego spotkali się dziś (03.10) minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodziło o rolę gospodarzy małych ojczyzn w realizacji programu „Czyste Powietrze”.
O szczegółach nasz reporter i jego gość.
Takie spotkania jak tu w Rykach odbywają się bardzo często. Chodzi o to, aby przekonywać sołtysów, że oni mogą pełnić bardzo ważną rolę w programie „Czyste Powietrze”.
CZYTAJ: Uniwersytet Medyczny zainaugurował rok akademicki [ZDJĘCIA]
– Sołtysi są nam bardzo potrzebni. Mamy dobre doświadczenia, bo w wielu miejscach w Polsce się sprawdzili jako ambasadorowie „Czystego Powietrza”. Sołtys jest najbliżej spraw lokalnych, społeczności lokalnej i też często jest wzorem dla innych. Zdarza się, że sam sołtys nie ma wymienionego kopciucha. Jeśli sam wymieni kopciucha, to tym dobrym przykładem pociąga innych. Dzisiejsze szkolenie daje dużą wiedzę, gdzie w kontaktach na zebraniach sołeckich, sołtys może zachęcić do programu, gdzie są gminne punkty „Czystego Powietrza”. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest szczegółowym wsparciem przy pisaniu wniosków na każdym etapie, ale ten pierwszy kontakt ze strony sołtysa jest kluczowy – mówi Anna Moskwa.
Przypomnijmy w programie „Czyste Powietrze” można dostać dofinansowanie aż do 136 tys. złotych na wymianę starego pieca.
– To nie jest tylko wymiana kopciucha, to jest też termomodernizacja: dach, okna, drzwi – to wszystko, co pomaga nam zmniejszyć rachunek a zwiększyć efektywność i oddychać lepszym, czystszym powietrzem.
Nawiązując do dobrego przygotowania, czytałem, że docieplenie domu pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na energię nawet do 70%. Zastanawiam się, czy to nie są przesadzone dane?
– Średnio to jest 50% z założeniem takim, że ta efektywność jest bardzo niska, czyli mamy nieocieplony dach, stare okna czy drzwi, niewzmocnione fundamenty. Są takie miejsca, szczególnie tam, gdzie jest kopciuch, że dom wymaga kompleksowego remontu. To jest remont w ramach termomodernizacji i to jest 50-70% oszczędności na rachunkach bez względu na to, na jakie źródło przechodzimy.
A co z mieszkańcami bloków, domów wielorodzinnych? Czy oni też mogą skorzystać z programu?
– Mamy dla nich program „Ciepłe mieszkanie”. To jest program dla tych mieszkań, budynków wielorodzinnych, gdzie jest źródło indywidualne lub zbiorowe. Tam do 44 tys. na mieszkanie i do 375 tys. na wspólnote mieszkaniową. Program „Ciepłe Mieszkanie” ruszył 29 września. Jest dużo pytań, ale i też jest spore zainteresowanie, i to nas bardzo cieszy.
CZYTAJ: Rolnicy obawiają się o przyszłość. Powodem niskie ceny zbóż
Wróćmy do programu „Czyste Powietrze”. Program sprawdził się, bo już wiele edycji za nami, więc możemy podsumować.
– Na pewno ten program jest dużym sukcesem. Jest to program, który się zmienia. Od niedawna jest prefinansowanie, nowa kwota 160 tys. zł, włączony audyt energetyczny. Mamy ponad 17,5 mld złożonych wniosków i 700 tys. wymienionych kopciuchów w całej Polsce, gdzie jeszcze do 2018 roku takiego programu nie było, to była zupełna nowość. Nie było wtedy też systemu monitorowania czystego powietrza, a dzisiaj ta informacja jest transparentna. Dzisiaj możemy się dowiedzieć, jakim powietrzem oddychamy. Komisja Europejska oceniła nasz system monitorowania powietrza jako perfekcyjny i najlepszy system w Unii Europejskiej. Komisja pozytywnie też oceniła program „Czyste Powietrze” i jego sukcesy. Jakość powietrza w Polsce sukcesywnie rośnie.
Powiedzmy, kto może z tego programu skorzystać i gdzie możemy te wnioski składać?
– Właściciel kopciucha, czyli ktoś, kto ciągle ma nieefektywne, trujące źródło ogrzewania. Jeśli chcemy wykonać termomodernizacje i mamy kopciucha to jak najbardziej albo jeśli już wymieniliśmy kopciucha, nie zrobiliśmy termomodernizacji, to możemy przystąpić drugi raz do programu. Po informacje w sprawie programu można się udać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, punktów w gminach, ale również do sołtysów.
Minister Anna Moskwa weźmie także udział w jubileuszu 30-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Początek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera o godz. 18:00.
ŁuG / opr. AKos
Fot. Łukasz Grabczak