Postać Stefana Żeromskiego w sposób szczególny przypominają pracownicy muzeum tego pisarza w Nałęczowie. Dziś (14.10) przypada 159. rocznica urodzin Żeromskiego. Wstęp do muzeum jest dziś bezpłatny, są także darmowe spacery z przewodnikiem.
Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie ulokowane jest w dawnej pracowni pisarza. Autorem projektu tego budynku jest Jan Koszczyc-Witkiewicz – realizator wielu projektów na terenie Nałęczowa i Kazimierza Dolnego. Chata reprezentuje styl zakopiański. Zbudowana jest z bali kładzionych na zrąb, a wewnątrz jest tylko jedna izba.
– W tej chacie mamy największy zbiór pamiątek po Żeromskim, a była to jego pracownia – przypomina Ewelina Burek z nałęczowskiego muzeum. – Mamy tutaj biurko, przy którym pracował, zestaw wypoczynkowy, przy którym odpoczywał i przyjmował gości, łóżko, na którym umierał jego syn. Mamy mnóstwo zdjęć, listów, pocztówek, które zostawiła nam Oktawia. To właśnie jego żona była fundatorką pierwszego muzeum, które w 1928 roku zostało otwarte. Bardzo wiele osób zwraca uwagę na przedmiot, który Żeromscy dostali w podarunku. Jest to ręka mumii, która jest datowana mniej więcej na 3 tysiące lat.
Muzeum Stefana Żeromskiego jest najstarszym muzeum literackim na ziemi lubelskiej. Jego głównym atutem jest zachowane oryginalne wyposażenie pracowni pisarza – meble, pamiątki osobiste, fotografie rodzinne, obrazy i rysunki znanych mistrzów, a także samego Żeromskiego i jego żony.
Nałęczowskie muzeum można dziś zwiedzać do 16:00.
ŁuG / opr. WM / LisA
Fot. Łukasz Grabczak