Przełom XX i XXI wieku odznaczał się w polskim krajobrazie szkolnym narastającą falą różnorakich form zachowań agresywnych w relacjach interpersonalnych. Sytuacja ta skłaniała wielu badaczy do zintensyfikowania badań ustalających przyczyny oraz poszukujących środków zapobiegawczych i redukujących agresję. Owocem ich dociekań były liczne publikacje, a wśród nich przełomowa i znacząca praca Janusza Surzykiewicza „Agresja i przemoc w szkole”.
Dziś w programie podsumujemy ogólnopolską konferencję „Szkoła przyjazna i bezpieczna. Przeciwdziałanie zagrożeniom”. Konferencja ta jest niejako podsumowaniem namysłu i wstępem badań nad zjawiskiem agresji w środowiskach edukacyjnych po dwudziestu pięciu latach wdrażania różnych koncepcji teoretycznych, projektów badawczych i rozwiązań praktycznych. Konferencja adresowana była do całego środowiska szkolnego (kuratorów oświaty, dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów szkolnych), pracowników ośrodków szkolno-wychowawczych i opiekuńczych.
Przedstawimy m.in. praktyczne sposoby służące rozwiązywaniu problemów agresji w placówkach edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych.
Na wieczorne rodziców rozmowy zaprasza Magdalena Lipiec-Jaremek.
Fot. pixabay.com