Problemami współczesnego rolnictwa będą zajmować się naukowcy podczas rozpoczynającej się w Lublinie 14. Międzynarodowej Konferencji Agrofizycznej.
CZYTAJ: Zmodernizowana droga łączy dwa powiaty
– Aktualnie najważniejszymi zagadnieniami są bionawozy, biotechnologia, zdrowa żywność, żeby konsument miał poczucie, że dostarczany mu produkt jest najwyższej jakości – mówi dyrektor Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk profesor Cezary Sławiński. – Instytut Agrofizyki realizuje szereg projektów. Niedawno projekt dotyczący wytwarzania bionawozów, które byłyby przydatne w produkcji owoców miękkich. Ale też producenci nawozów sztucznych, m.in. Azoty Puławy zaczynają myśleć o różnego rodzaju nowinkach, jak nawozy otoczkowane, które zaaplikowane do gleby uwalniają się w sposób bardzo wydłużony, co przyczynia się do mniejszej emisji gazów cieplarnianych, a tym samym do ochrony klimatu.
Międzynarodowa Konferencja Agrofizyczna potrwa do środy (13.09).
Składa się z sześciu warsztatów, podczas których omówione zostaną takie zagadnienia jak: różnorodność biologiczna mikroorganizmów i odporność roślin, a także fizykochemia degradacji gleb.
Jak podkreśla profesor Sławiński „żywność, podczas produkcji której stosowane są bioprodukty, jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju zakażenia i na szybsze psucie, ale jej jakość jest zdecydowanie lepsza”.
EwKa / opr. PrzeG
Fot. EwKa