Najnowocześniejszy w Europie sprzęt trafił na oddział neurochirurgiczny szpitala w Białej Podlaskiej. To wideomikroskop operacyjny i mikroskop neurochirurgiczny. Urządzenia kosztowały blisko 4 mln zł. Nowy sprzęt pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na udzielenie świadczeń, skróci czas hospitalizacji i przyczyni się do zmniejszenia ilości powikłań.
Szybciej i bezpieczniej
– Wideomikroskop pozwoli na skrócenie trwania zabiegów, podniesie komfort pracy lekarzy i efektywność operacji – mówi ordynator oddziału neurochirurgicznego bialskiego szpitala dr n. med. Emilia Sołtan. – Będzie on służył głównie w leczeniu chorób kręgosłupa. Dzięki niemu na pewno zostaną znacznie podniesione: skuteczność, szybkość, bezpieczeństwo i jakość operacji. Zwłaszcza w przypadku leczenia najczęstszych chorób – dyskopatii lędźwiowej, dyskopatii szyjnej, zabiegów usunięcia nowotworów rdzenia czy kręgosłupa.
CZYTAJ: Terapia snem może pomóc nastolatkom z depresją
Nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny pozwala na powiększenie obrazu o 110 razy. Zapewni precyzyjną obserwację najdrobniejszych struktur mózgu i rdzenia kręgowego.
– Podnosi też bezpieczeństwo i skuteczność operacji mózgu. Dzisiaj zostanie wykorzystany do takiej operacji, którą w tym ośrodku robimy po raz pierwszy, czyli mikrodekompresji naczyniowo-nerwowej. Bez tego mikroskopu taka operacja jest w ogóle niemożliwa. Temu zabiegowi będą się przyglądały także osoby z zagranicy, goście z Japonii i Izraela – wyjaśnia dr n. med. Emilia Sołtan. – Operacja będzie przeprowadzana u pacjentki z neuralgią trójdzielną. Ta choroba może nie jest zbyt częsta, natomiast wiąże się z bardzo dokuczliwym bólem twarzy. Gdy jest nieleczony, prowadzi do depresji, a nawet samobójstwa.
Zapis na bieżąco
Oddział neurochirurgiczny w bialskim szpitalu funkcjonuje od kwietnia tego roku. – Dzięki posiadaniu nowoczesnego sprzętu mamy szansę na poszerzenie spektrum realizowanych świadczeń medycznych oraz hospitalizację w miejscu zamieszkania – mówi Artur Kozioł, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. – W województwie lubelskim wyraźnie wzrasta odsetek osób w wieku poprodukcyjnym. Ma to związek ze starzeniem się społeczeństwa. A to jest związane z większym zapotrzebowaniem na operacje neurochirurgiczne. Od kwietnia do sierpnia bieżącego roku przeprowadziliśmy już 341 zabiegów. Operujemy też wzrost z poradniach specjalistycznych. Liczba porad udzielonych w tym roku sięgnęła 1600, z czego 30% osób kwalifikujemy do zabiegów.
Szacuje się, że rocznie na tym oddziale hospitalizowanych będzie 1000 pacjentów. – Biorąc pod uwagę zapisy do takiej oddziału w sąsiednim województwie, podlaskim, to tam w przypadkach stabilnych oczekiwane zabiegi są wyznaczane nawet na koniec 2026 roku. W województwie lubelskim i samej Białej Podlaskiej wygląda to zdecydowanie lepiej, ponieważ na naszym oddziale zapisy w przypadkach pilnych i stabilnych prowadzimy na bieżąco. Posiadanie sprzętu tego typu wpłynie też na migrację do nas pacjentów z województwa podlaskiego i mazowieckiego.
Sprzęt klasy światowej
– Zakup nowoczesnego sprzętu zawdzięczamy zmianom związanym z zarządzaniem szpitala – mówi Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego. – Bardzo się cieszę, że decyzja, którą Zarząd Województwa podjął w marcu, zmieniając dyrektora i jednocześnie likwidując problemy finansowe tego szpitala, przynosi efekty. Okazuje się, że można inaczej zarządzać, można zabezpieczyć środki i kupić sprzęt klasy światowej, który służy ratowaniu życia ludzkiego.
Dzięki zakupionym urządzeniom oddział neurochirurgii bialskiego szpitala stanie się ośrodkiem szkoleniowym dla lekarzy z Polski i z zagranicy. Nowo otwarty oddział neurochirurgiczny bialskiego szpitala liczy 19 łóżek.
MaT / opr. ToMa
Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej/ FB
Pliki dźwiękowe
Szybciej i bezpiecznej. Oddział z najnowocześniejszym w Europie sprzętem





![Krew dwóch grup szczególnie potrzebna. Cztery akcje w regionie [HARMONOGRAM] 5 EAttachments83679094f7f0fc9fa32407aee2c25a10ffc3c9b](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/01/EAttachments83679094f7f0fc9fa32407aee2c25a10ffc3c9b-350x250.jpg)
![Ewakuacja z pociągu. Służby trenują [ZDJĘCIA] 6 EAttachments92804098db43a6175ea5a1663dd1305d730a3ba xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/01/EAttachments92804098db43a6175ea5a1663dd1305d730a3ba_xl-350x250.jpg)

![W dwa dni zatrzymali 128 osób. Udana akcja lubelskiej policji [ZDJĘCIA] 8 EAttachments927960240344d3132b78d65d59c95c83eb72676 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/01/EAttachments927960240344d3132b78d65d59c95c83eb72676_xl-350x250.jpg)


